لیسه عالی معرفت

به نام خداوند آگاهی، آزادی و برابری
لیسه عالی معرفت در سال ۱۳۷۳خ تحت نام «مکتب ابتدائیه افشار» در راولپندی پاکستان آغاز به کار کرد و تا سال ۱۳۷۶خ تحت همین نام، به کار خود ادامه داد. نام این مکتب در سال ۱۳۷۶خ. به لیسه عالی معرفت تعویض شد و در سال ۱۳۷۷خ عضویت «کمیته‌ی تعلیم و تربیه برای افغان» مقیم اسلام آباد را کسب نمود. در بهار سال ۱۳۸۱خ لیسه عالی معرفت با حفظ یک شعبه‌ی تعلیمی خویش در راولپندی، بقیه فعالیت‌های خود را به کابل منتقل کرد و در ساختمان کوچکی واقع در پل خشک دشت برچی آغاز به کار کرد. در اول جدی سال ۱۳۸۱خ این لیسه به ساختمان دیگری واقع نقاش، در مرکز دشت برچی منتقل شد و در بهار سال ۱۳۸۲خ شعبه‌ی جدیدی از آن در ساختمانی در قلعه‌ی ناظر گشایش یافت.
فعالیت‌های لیسه عالی معرفت در ساختمان جدید، واقع درگلستان معرفت در ناحیه سیزدهم شهر کابل، به تاریخ اول جدی ۱۳۸۲خ شروع شد و تمام فعالیت‌های تعلیمی و تربیتی آن از صنف اول الی دوازدهم در همین ساختمان تمرکز یافت.
ساختمان جدید لیسه عالی معرفت در ساحه‌ای به وسعت دو و نیم جریب موقعیت داشته و با سهولت‌ها و تجهیزات مناسب آموزشی و تربیتی، فعالیت همه‌جانبه‌اش را نه تنها در بخش آموزش و پرورش؛ بلکه دربخش‌های مدنی و فرهنگی نیز متمرکز ساخته و اعتباری قابل ملاحظه‌ای را در این بخش از آن خود کرده است. لیسه عالی معرفت اعتبار نامه‌ی رسمی خویش را در چوکات مکاتب غیر دولتی وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان، به تاریخ ۲۵/۶/ ۱۳۸۴خ. به دست آورد. در سال ۱۳۸۵خ، تمام امتیازات آن به عنوان یک نهاد خیریه‌ی اجتماعی به شورای اجتماعی سرپرستی لیسه عالی معرفت تفویض شد و متعاقباً با هویت یک موسسه‌ی غیر انتفاعی در وزارت مالیه، وزارت معارف و وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان ثبت گردید.
تا سال ۱۳۹۱خ. هشت دوره از فارغان لیسه عالی معرفت با موفقیت نزدیک به صددرصد وارد دانشگاه‌های کشور شدند. در سال ۱۳۹۰خ در ارزیابی‌های وزارت معارف، مقام اول را در میان مکاتب خصوصی شهر کابل از آن خود کرد و در امتحانات کانکور سال ۱۳۹۰-۱۳۹۱خ. بالاترین مقام را از لحاظ میزان کامیابی در امتحانات کانکور به دست آورد.
تا سال ۱۳۹۱خ بیش از ۸۲ دانش آموز لیسه عالی معرفت بورسیه تحصیلات عالی و بورس‌های کوتاه مدت و دراز مدت را دریافت کرده، برای ادامه‌ی تحصیلات خود به دانشگاه‌های مختلف در ایالات متحده امریکا، بنگلادیش، ترکیه، پاکستان، مغولستان، کوریای جنوبی، مالیزیا و روسیه راه یافتند.
شورای اجتماعی لیسه عالی معرفت در سال ۱۳۹۱خ به موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت (MCCBO) تبدیل شد و تمام امتیازات شورای اجتماعی سرپرستی لیسه عالی معرفت به این نهاد به عنوان یک موسسه‌ی غیر انتفاعی انتقال یافت. بر علاوه‌ی برنامه‌های آموزشی و تربیتی در لیسه عالی معرفت، بخش‌های سواد آموزی، رادیو، نشریه، موسیقی، گالری هنری، فیلم برداری، عکاسی و کتابخانه نیز از جمله نهادهای زیر مجموعه‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت به شمار می‌روند که در آن‌ها ده‌ها تن از دانش آموزان و کادرهای جامعه مصروف فعالیت‌اند.