نامه‌ای به معلمم

نامه‌ای به معلمم

فاطمه مظفری، دوازدهم الف دختران 

۱۸ میزان ۱۳۹۸

1247 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

معلمم! روز ها پی هم می‌گذرند و مدت زمانی‌ست که ندیدمت. فراموشم نمی‌شوی. از آخرین دیدارمان سال‌ها می‌گذرد مدتی پیش شنیده بودم که مادرت فوت کرده است، متاسف شدم و حالت را برای خودم  مجسم کردم. می‌دانم معلمم! سخت است و این را هم می‌دانم که تو سخت تر از این‌هایی. بعد از هشت سال از آخرین دیدارمان چندی قبل درمیان ازدحام دیدمت. مثل قبل چشمانت زیبا و نگاهت مهربان بود. زیر چشمانت اندکی چروک افتاده بود و اگر تو را نمی‌شناختم شاید حس می‌کردم ده‌ها سال از عمر استاد جوان مان می‌گذرد.

شهر بانو جان! چون الفبا و جمع و تفریق را از تو یاد گرفته بودم و به‌خاطر بیست‌های زیبایی که برایم می‌کشیدی دوستت داشته‌ام و می‌دارم. حیف که نمی‌دانی چقدر دلم می‌خواهد باز هم کودکی شوم و تو دویاره برایم بیاموزانی؛ اما این بار از زندگی برایم بگو از آسمان و زمین، از آفتاب و مهتاب و ستارگان، از کهکشان برایم بگو از پیدایش من و بزرگ شدن من و جاودانگی من برایم چند خطی از مولانا و بیدل بخوان و آیه‌ی «باسم ربک لذی خلق» را برایم تفسیر کن!

نازنین! رمان زیبایی‌ست؛ رمان آدم شدن و گرفتن دست «ژان والژان» های بی‌شماری روی این کره‌ی خاکی و من یقین دارم که اگر معلمی نمی‌داشتم «ژان والژان»ی می‌شدم که ده‌ها سال در زندان جهالت می‌گذراندم. دُردانه‌ام! تو برای من چیزی هستی شبیه دریا، کنار دریا آدم آرام می‌گیرد. تو برای من چیزی هستی شبیه آب پاک صاف و زلال که آلودگی ها را می‌برد. تو برای من برکه‌ای هستی که عطوفت و  مهربانی در آن ماهی گونه زندگی می‌کند.

زیباترین! اگر کسی به چین و چروک‌های اطراف چشمت خیره شود قایق‌ران پیری را خواهد شناخت که مدت‌هاست کشتی محموله‌ی انسانیت را از طوفان نگه‌داشته است و با جذر و مد دریا حرکت کرده است و این تحسین‌برانگیز است.

امیدوارم سلامت باشی نازنین و خوشی‌های بی‌شماری نصیبت باشد.

با تمام آرزوهای خوبی که برایت دارم

 


نظرات:

نامه‌ای گیرا و‌ قشنگِ بود. درود به دانش‌آموزان مستعد معرفت و درود به معلم‌های که با صداقت‌مندی تمام و تلاش‌های فراوان برای آگهی و تکثیر دانایی انجام می‌دهند.

توسط: Qurban Danish

(میزان ۲۱, ۱۳۹۸)


نظر شما چیست؟