دانش‌آموزان معرفت، الگوی شایستگی و فرزانگی

دانش‌آموزان معرفت، الگوی شایستگی و فرزانگی

دانش‌آموزان لیسه عالی معرفت، در سومین دور مناظره میان لیسه‌های شهر کابل، مقام نخست را به ‌دست آورد.

این مناظره که از طرف نهاد (Seeds of peace) در تاریخ ۲۹/۲/۹۶ ۱۳در موسسه‌ی تحصیلات عالی رنا برگزار شده بود، شماری از دانش‌آموزان لیسه‌های شهر کابل در آن اشتراک کرده بودند که از لیسه‌ی عالی معرفت نیز۱۳ گروه دو نفری تحت سرپرستی آصف مهاجر معاون پرورشی معرفت، اشتراک کرده بودند. اصول این مناظره طوری بود که در نخست، هر تیمی که از طرف داوران کمترین نمره را کسب می‌کردند، از ادامه‌ی رقابت حذف می‌شدند تا اینکه گروه‌های ممتاز به مراحل بالا تر راه می‌یافتند. در سلسله‌ی این روند، در جمع ۱۶ تیم برتر، شش تیم از لیسه عالی معرفت در دور نیمه‌نهایی راه یافتند. بعد از این مرحله، مناظره با شرایط دشوار‌تر و با سوال‌های متفاوت دنبال شد تا اینکه چهار تیم برتر، در مرحله‌ی نهایی راه یافتند. از میان چهار تیمی که به دور نهایی راه یافتند، سه تیم آن از معرفت نمایندگی می‌کردند و تیم چهارمی متعلق به یکی از مکاتب دیگر شهر کابل بود.

قبل از این‌که چهار تیم در دور نهایی راه یابند، تمام بحث‌ها در اتاق‌های معین صورت می‌گرفت. ترکیب اشتراک کننده‌ها در اتاق‌‌های مناظره به گونه‌ای بود که تمامی آنان ابتدا به  دو گروه چهار نفری تقسیم می‌شدند که یک گروه نقش حکومت را بازی می‌کردند و گروه دیگر در هیات اپوزیسیون ظاهر می‌شدند. گروه حکومت  متشکل از نخست وزیر، معاون و دو نفر عضو دیگر بودند و همین طور گروه اپوزیسیون متشکل از رهبر، معاون و دو نفر عضو بودند. هر کدام از این‌ دو گروه‌ها به دو تیم دو نفری تقسیم می‌شدند.

سرانجام چهار تیمی که به دور نهایی راه یافتند، در خود تالار -که در حدود هزار نفر اشتراک کننده در آن حضور داشتند، در برابر هم قرار گرفتند و مناظره کردند. در این مرحله شرایط دشوارتر تعیین شده بود. سپس پس ارزیابی‌ها و چشم‌دیدهای هیات داوران که متشکل از افراد متخصص بودند، در جمع چهار تیم برتر، تیم ناجیه حسنی و حمید احمدی از معرفت به عنوان تیم قهرمان و سه تیم دیگر به عنوان تیم‌های نایب قهرمان معرفی شدند که دو تیم نایب قهرمان نیز از معرفت بودند.

این مناظره که از طرف افراد با تجربه مدیریت می‌شد، بر علاوه‌ی توانایی گروهی یک تیم، توانایی فردی هر شخص به عنوان بهترین سخنران نیز در نظر گرفته می‌شد که در این بخش نیز بهترین سخن‌ران‌ها به معرفت تلعق گرفت. نثارعلی ایثار و گیتی حکیمی از معرفت مقام اول و دوم را از آن خود کردند و یا یک سکتگی تا مقام دهم به دانش‌آموزان لیسه عالی معرفت تعلق گرفت. در پایان برنامه، هیات برگزار کننده‌ی این مناظره و تیم داوران، معرفت و دانش‌آموزان آن را تشویق کردند و یادآور شدند که معرفت الگویی از شایستگی و مدنیت است؛ چون تیم‌های معرفت در تمامی مراحل مناظره با تکیه بر توان‌مندی‌های‌شان و مطابق اصول و قوانین حاکم بر روند مناظره، پیش رفتند و نشان دادند که به اخلاق مناظره باور دارند، احترام متقابل و  احترام به نظر مخالف برای‌شان یک اصل آموزشی و مدنی است.

قابل یادآوری است که سال گذشته نیز دانش‌آموزان لیسه‌ی عالی معرفت در مناظره‌ی سراسری میان لیسه‌های شهر کابل، مقام نخست را به دست آورده بودند.

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page