برگزاری مسابقه بین المللی پل ارتباطی زبان چین

برگزاری مسابقه بین المللی پل ارتباطی زبان چین

مسابقه‌ی پل ارتباطی زبان چینی همه ساله از سوی انستیتوت مرکزی کنفوسیوس و سفارت چین درکشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. شانزدهمین دور این مسابقه در دو بخش که شامل دانشجویان ودانش‌آموزان می‌شد در دیپارتمنت زبان چینی دانشکده ادبیات دانشگاه کابل برگزار گردید که از افغانستان برای اولین بار از کتگوری دانش آموزان در این دور مسابقات اشتراک نموده بود. و این اولین دور برگزاری این مسابقه در بخش دانش آموزان در افغانستان است که اشتراک کنندگان این دور مسابقه پل ارتباطی زبان چینایی را، دانشجویان از دانشگاه کابل و دانش‌آموزان دیپارتمنت زبان چینی اکادمی زبان های معرفت تشکیل داده بود.
این مسابقه به تاریخ ۲۴ ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی با حضورمحترم یاو جینگ سفیرچین در افغانستان با هیات همراه، پوهنیار حمیدالله فاروقی رییس دانشگاه کابل، معاونین محترم دانشگاه کابل، رییسان دانشکده‌های مختلف دانشگاه کابل، محمدحسین سرآمد رییس اجرایی موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و استاد عزیز الله رویش عضو هیات مدیره‌ی موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، نمایندگان تعداد زیادی از شرکت های چینی، تعدادی از رسانه های داخلی وخارجی، مسوولین انستیتیوت کنفیسیوس دانشگاه کابل، اساتید و دانشجویان زبان چینی دانشگاه کابل وابن سینا و استادان و دانش‌آموزان زبان چینی معرفت برگزار شد. برنامه با معرفی مختصر ویدیویی رسما شروع شد ودانشجویان اشتراک کننده این مسابقه به موضوعی که از قبل تحت عنوان”رویا آیینده را روشن می‌سازد” تعین شده بود، به سخنرانی پرداختند.
بخش دوم که به دانش‌آموزان اختصاص یافته بود، دانش‌آموزان لیسه عالی معرفت دراین بخش سهم گرفتند. اولین سخنران برنامه‌ی این بخش، مصطفی ابراهیمی بود که با سخنرانی زیبایش توجه حاضرین در تالار را به خود جلب کرد. زینب دلی‌جم دومین دانش‌آموز بود که سخنرانی را درادامه‌ی برنامه پی‌گرفت. یکی از هیات‌های داوری ضمن تشویق این دانش‌آموزان یادآورشد: اولین افغانستانی را می‌بینم که در چنین سن چنین تلفظ دقیق و روان از واژه‌های زبان چینی دارد.
زینب در سخنرانی اش یادآورشد که آرزو می‌کنم تا کشور زیبای من هر روزشاهد پیشرفت باشد و مردم کشورم در یک فضای صلح آمیز و امن و عاری از تبعیض زندگی نماید. سمیرا سفری سومین دانش آموز بود که در جایگاه حضور یافت وافزود که بازنده میدان کسی نیست که افتاده باشد، بلکه کسی که افتاده وهمچنان به راه خود ادامه نمی‌دهد، بازنده اصلی است. مریم نیک قدم، سخنران بعدی برنامه بود. مریم یادآورشد که می‌خواهم پل ارتباطیی باشم میان کشورهای افغانستان و چین تا بتوانم از این طریق، در بر قراری روابطه‌ی نیک وحسنه بین هردو کشور تاثیرگزار باشم.
احسان الله حسینی که شش ما از آموزشش دربخش زبان چینی نمی‌گذشت، از رویاهایش گفت و افزود که امیدوار است به زودی بتواند همانند یک شهروند چینی به این زبان مسلط شود. قدرت الله جمیل آخرین فردی بود که از جمع دانش آموزان به سخنرانی پرداخت. او ضمن تاکید برداشتن رویا، علاوه کرد که اگر کسی رویایی نداشته باشد، به یقین که به جایی هم نمی‌رسد.
بخش بعدی برنامه با طرح پرسش و پاسخ ادامه یافت و در بخش سوم برنامه بعد از اجرای نمایش توسط دانشجویان دانشگاه کابل، مصطفی از بخش دانش آموزان با نمایش کانکفو چینی که از طریق انترنت آن را فراگرفته بود، توجه حاضرین را در تالار به خود جلب کرد. زینب آهنگ تحت عنوان “در دنیا فقط مادر خوب است” برنامه اجرا کرد که تشویق گسترده حاضرین را در قبال داشت. او افزود که مادرش در زندگی وی تاثیر عمیقی داشته وهمواره او را مورد تشویق قرار می داده است. در ادامه سمیرا و مریم نیز آهنگ های زیبا اجرا نمودند که همه، اجرای آنها را در افغانستان بی سابقه خواندند، و احسان الله هم کانگفو چینی از نوع تی چی و در ادامه هیروبیک حرفه ای را به اجرا گذاشت.
قدرت الله جمیل کار متفاوتی انجام داد. او آهنگی را تحت عنوان شما در قلب ورویای من هستید که شعر آن از زبان چینی بود با دمبوره هزارگی به شکل عالیی اجرا کرد که مورد استقبال گرم حاضرین همراه بود.
از بخش دانشجویان عرفان علی، عبدالبصیر، احمد ولید، محمد شعیب، سیماگل و واحد به رقابت پرداختند که بالاخره احمد ولید مقام نخست را کسب نمود.
از بخش دانش آموزان، مصطفی، زینب وسمیرا توانستند که مقام سوم را از آن خود کنند و قدرت الله واحسان مقام دوم را گرفتند و مریم در درجه نخست قرار گرفت. قرار است که مریم وقدرت الله برای اولین بار از افغانستان به نمایندگی از دانش‌آموزان افغانستان ولیسه عالی معرفت در ماه دهم سال جاری میلادی برای اشتراک در رقابت جهانی، راهی کشور چین شوند ودر آنجا با جهانیان به رقابت بپردازند و اما از بخش دانشگاه احمد ولید راهی این مسابقه خواهد شد.

قابل یادآوری است که جان‌علی یوسفی سال قبل به حیث اولین اشتراک کننده‌ی این مسابقه از افغانستان، در این مسابقه در کشورچین اشتراک کرده بود.

دیپارتمنت زبان چینی معرفت

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page