امضای توافقنامه همکاری میان انستیتوت کنفسیوس دانشگاه کابل و اکادمی زبان‌های معرفت

امضای توافقنامه همکاری میان انستیتوت کنفسیوس دانشگاه کابل و اکادمی زبان‌های معرفت

انستیتوت کنفسیوس دانشگاه کابل و اکادمی زبان‌های معرفت توافقنامه همکاری  امضا کردند. این توافقنامه بتاریخ ۳/۸/۱۳۹۵ با یاو جینگ، حضور سفیر جمهوری خلق چین  درافغانستان، پروفیسور لی خوی یانگ، مسوول انستیتوت کنفسیوس در دانشگاه کابل و محمدحسین سرامد رییس اجرایی موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و بلال احمد نوری، مدیر اکادمی زبان‌های بین المللی معرفت در تالار کنفرانس‌های موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت به امضا رسید.

برنامه با اجرای سرود معرفت آغاز یافت و با سخنرانی استاد عزیز رویش، عضو هیئات مدیره موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و آموزگار در لیسه عالی معرفت ادامه پیدا کرد. استاد رویش دراین برنامه به تاریخچه معرفت پرداخت و از سال‌های فعالیت این لیسه در دیار مهاجرت تا بازگشت آن به پلخشک دشت برچی اشاره کرد. وی افزود که امیدوارم همکاری‌های جدید ما با انستیتوت کنفسیوس دانشگاه کابل زمینه آن را مساعد سازد تا دانش‌آموزان و استادان ما به چین و برعکس دانش‌آموزان چینایی به افغانستان جهت تبادل اطلاعات و افکار برای سفرهای علمی-تفریحی در رفت و آمد باشند.

یاوجینگ، سفیر جمهوری خلق چنین درافغانستان ضمن تقدیر از فعالیت‌های لیسه عالی معرفت، افزودکه معرفت اولین مکتب درافغانستان است که به دانش‌آموزان خود زمینه آموزش چینایی را فراهم نموده است. وی علاوه کرد که افغانستان و چین روابط دیرینه دارد که در گذشته‌ها داد و گرفت‌های مختلف میان این دو کشور در جریان بود و این سبب یک روابط دوستانه و دیرینه شده بود

سفیر جمهوری خلق چین افزود که بعداز این سفارت جمهوری خلق چین و دولت چین به عنوان همکار با موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت بوده و تلاش می‌کند تا زمینه‌های همکاری را بیشتر سازد. وی افزود که چین دانشگاه‌های خوبی دارد و سالانه بورسیه‌های تحصیلی را پیشکش می‌کند که اگر دانش‌آموزان علاقمند باشند، می‌توانند درخواست بدهند و از این فرصت‌ها استفاده نمایند. سفیرچین علاوه کرد که تلاش می کند تا زمینه سفر دانش آموزان زبان چینایی اکادمی‌ زبان‌های معرفت را برای گردش علمی-تفریحی مساعد سازد.

برنامه با صحبت‌های پروفیسور لی خوی یانگ، مسوول انستیتوت کنفسیوس در دانشگاه کابل ادامه پیدا کرد. وی  گفت:«معرفت یکی از برازنده‌ترین مکاتب در سطح افغانستان است». وی وعده داد که موادهای اموزشی، آموزگار و سایر موادهای لازمه را برای دیپارتمنت زبان چینایی اکادمی زبان‌های معرفت تهیه می‌کند. او علاوه کرد که ما تاکنون پنج بورسیه را برای دانش‌آموزان معرفت فراهم کرده‌ایم که سه تن انان در سطح لیسانس و دو تن دیگر در مقطع ماستری می‌باشند.

لی خوی یانگ اظهار داشت،  امیدوارست که در آینده نزدیک دیپارتمنت چینایی معرفت صاحب دست‌آوردها و موفقیت‌های بیشتر خواهد شد. وی از سفیر جمهوری خلق چین خواست تا همکاری‌هایش را با انستیتیوت کنفسیوس در دانشگاه کابل و دیپارتمنت زبان چینایی معرفت ادامه دهد.

محمدحسین سرآمد، رییس اجرایی موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت به پاس امضای توافقنامه همکاری انستیتوت کنفسیوس دانشگاه کابل و حمایت سفیر جمهوری خلق چین، تابلو نقاشی را که توسط استاد نعیم جویباری، مسوول نگارخانه معرفت، نقاشی و تهیه شده بود، به یاوجینگ، سفیر جمهوری خلق چین تحفه داد. برنامه با قطع کیک توسط سفیرجمهوری خلق چین و عزیز الله رویش که دیپارتمنت زبان چینایی اکادمی زبان‌های معرفت آن را تهیه داده بود، به پایان رسید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page