چند قدم تا آزادی

چند قدم تا آزادی

علی‌الیاس ستیر، ششم الف پسران

۹ عقرب ۱۳۹۸

846 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

اول در ذهن ما خلق می‌شود که آزادی چیست؟ آزادی به معنی خلاص شدن از اسارت؛ اسارت های جسمی و فکری. انسان‌ها آزاد آفریده شده است. ما انسان‌ها باید هم‌واره در فکر این باشیم که هیچ وقت کسی آزادی ما را سلب نکند. هم‌چنان ما هم حق سلب کردن آزادی دیگران را به خود ندهیم.

ما انسان‌ها تا جای آزاد هستیم که آزدی دیگران را از آنها نگیریم ما در قدیم جامعه‌های نسبتاً بدوی و عقب مانده داشتیم و هر شخص پولدار می‌توانست تا هر چقدر توان داشتند برده اسیر کند و برده‌های آنان بیشتر برده‌ی ذهنی بودن تا برده جسمی؛ آنان در این عقیده بودند که «ما برده‌ی فلان شخص هستیم و باید برای او صادقانه خدمت کنیم». آنها با این افکار باطل زندگی شان را تباه می‌ساختند در طول تاریخ بشر خونین‌ترین قتل‌عام از برده‌ها آن‌هم فقط برای تماشاچی‌ها که اتفاق می‌افتاد به خصوص جنگ «گلادیاتور‌ها» بود. آنها بردگان بسیار شجاع و قوی بودند که برای رضای تماشاچی‌ها به میدان می‌رفتند هردو شخص و یا باید بمیرد و یا بکشد. هنگامی که «تراژان» دسته‌ی «بالوس» را شکست داد برای همین پیروزی بزرگ هزار گلادیاتور منجر به مبارزه بودند و در نتجه یک سوم از این افراد کشته شدند که باعث قیام «اسپارتاکوس» بزرگ‌ترین قیام گلادیاتورها در مقابل نظام برده‌داری در قبل از میلاد مسیح صورت گرفت.

ما در جامعه‌های امروزی رهبران آزادی‌خواه زیادی را داشتیم مثلا: آمریکایی‌ها به سیاه‌پوستان به چشم سگ می‌دیدند ولی بارک اوبامای سیاه‌پوست موفق به ریاست جمهوری آمریکا شد. این تغییر است، تغییر از جامعه‌ی انسانی، چون در آمریکا دیگر سیاه‌پوستان تحقیر نمی‌شدند. در آفریقا جنوبی «نلسون ماندلا» برخاست و باعث شد که دیگر سیاه‌پوستان در آنجا تحقیر نشوند. در افغانستان و در ملت هزاره «مزاری» برخاست و گفت «من آمدم تا هزاره بودن دیگر جرم نباشد» از آن زمان تا حالا دیگر قوم هزاره به آن شدت قبلی که تحقیر می‌شدند تحقیر نمی‌شوند. یا هم گاندی شخصی بود که توانست استقلال کشورش را از انگلیس بیگیرد و او یک رهبر آزاده‌خواه بود که هندوستان را نجات داد. با وجود تغییراتی که در راستای آزادی در جهان آمده ولی ما در افغانستان آزادی نسبی داریم، یا هم در چند قدمی آزادی قرار داریم، باز هم مبارزه می‌خواهد، باز هم تلاش می‌خواهد که آزاد باشیم و مثل کبوتران سفید بر بام رویاها پرواز کنیم.


نظرات:

تشکری از الیاس جان پیرامون آزادی نوشته انگیزه آفرین ارائه داده اند. قلم اش سبز

توسط: یونس اختر

(عقرب ۱۱, ۱۳۹۸)


نظر شما چیست؟