مادر؛ ای فرشته‌ی امید

مادر؛ ای فرشته‌ی امید

حسین آغا دریابی، نهم پسران

۲۰ ثور ۱۳۹۷

586 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

مادر! رایحه‌ی دل انگیز وجودت، مرا تا عمق حیات به سرزمین نور، به وادی سحر، به دیار شگفتن و بلوغ و به دیار حضور و سرور پیش می‌برد. با نگاه به چهره‌ی زیبایت منزل منزل عمرم را که به خاطر می‌آورم، تورا می‌بینم که کردارت همه مزین به مضامین هستی بخش است. ای فرشته‌ی امید و آرزو! در امتداد نگاه پر فروغت، عطوفت و مهربانی معنا می‌شود که در حقیقت از مهربانی خدا رنگ و بو گرفته است.

مادر! خاطره‌های لطیف دستانت، یادگار همیشه جاری در احساس من است. مادر ای عصاره‌ی فدا کاری‌ها و ای اسطوره‌ی عشق، تمام گل‌های سپید باغستان را به پایت می‌ریزم تا بر چشم‌هایم قدم بگذاری.

مادر! قرآن مجید در موارد متعدد از حقوق شما یاد آوری کرده است. انسان ها را به نیکی به پدر و مادر فرا می‌خواند ولی در مورد مادر و قدردانی از زحمات فراوان او، بیشتر تاکید کرده نام تو را جداگانه مطرح می‌کند، و از زحمات تو در تداوم سلسه‌ی انسان‌ها و تحمل و مشکلات بارداری و تحمل زحمات پس از آن سخن می‌گوید. درآیه‌ی پانزدهم سوره‌ی مبارک احقاف چنین می‌خوانیم:” ما به انسان برای رعایت احسان و نیکی به پدر و مادرش توصیه کردیم. مادر او دوره‌ی بارداری را با رنج و مشقت به آخر رسانید و درد زایمان را نیز تحمل کرد و زحمات دوره‌ی شیر خوارگی کودک را نیز در مدت سی ماه متحمل شد”. ایثار و فداکاری‌های مادر در مورد فرزند بیش از پدر است از این رو دین مبین اسلام با اینکه احترام به هردوی آن بزرگواران را لازم و نیکی و خدمت به آنها را واجب بر می‌شمرد، ولی در مورد مادر، سفارش‌های بیشتری می‌کند.

شخصی از رسول خدا(ص)  پرسید: حق کدام یک از پدر و مادر بزرگتر است؟

پیامبر پاسخ داد: حق کسی بزرگ‌تراست که فرزند را در میان دو پهلویش حمل می‌کند و او را شیر می‌دهد و روی دو زانویش می‌نشاند و با دو دست خود به او کمک می‌کند و به او فدا کاری می‌نماید.

بدانید، یکی از شیوه‌های عملی ابراز محبت، نگاه عطوفت آمیز به مادر است. داستان نگاه بسیار شگفتی است و هر نگاهی پیامی دارد. نگاه محبت آمیز به مادر، در حقیقت پیام سپاسگزاری و قدردانی از زحمات بی شمار او را به همراه دارد. نگاهی که صفا و صمیمیت را در کانون خانواده افزایش می‌دهد و از خستگی یک عمر زحمات مادر می‌کاهد، ازاین روست که در روایت، نگاه محبت آمیز فرزند به مادر عبادت بر شمرده شده است. همچنان در فرمایشی از پیامبر گرامی اسلام چنین می‌خوانیم: “هنگامی که فرزند با مهر و محبت به چهره‌ی مادر خود نگاه می‌کند، درهای آسمان به رحمت گشوده می‌شود”. در اخیر با یک کلام خدمت به تو سعادت من است، مادر!

 


نظرات:

این نوشته ای تان در خور تحسین است حسین جان نازنین. ترتیب و تسلسل کلمات و جمله های تان واقعن عالی است. موفقیت های بی پایان را برای تان ارزومندم عزیزم.

توسط: نجیب الله دریابی

(جوزا ۲, ۱۳۹۷)


نظر شما چیست؟