عوامل لازم برای آموزش مناسب

عوامل لازم برای آموزش مناسب

مرضیه احمدی، آموزگار اصول صنفی

۲۹ سرطان ۱۳۹۸

394 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

کودکی یکی از مراحل مهم و سرنوشت‌ساز است که توأم با تجربه‌های تلخ و شیرین است که کودک از محیط اطرافش می گیرد. با تولدشدن نوزاد و قدم‌گذاشتن به محیطی متفاوت از قبل زندگی جدیدش آغاز می‌شود. او هم‌واره در تلاش است تا برای رسیدن به استقلال و بزرگ‌شدن قدم‌های تازه بردارد. اما در این راه او هیچ‌گاه قادر نیست که بدون کمک پدر و مادرش، موفق به انجام کاری شود. پدر و مادر بودن باارزش‌ترین و دشوارترین کاری است که والدین برعهده دارند. آنها در تلاش‌اند که کودکشان از لحاظ جسمی، فکری و عاطفی یک شخص سالم باشند تا بتوانند با هم‌نوعان‌شان یک رابطه‌ی سالم و موثری برقرار سازند. در کتاب« نشانه‌های آموزش مناسب» نوشته‌ی «گروهی از کارشناسان تعلیم و تربیت فرانسه» و ترجمه‌ی «دکتر عبدالحسین محمدکاری» به این امر مهم معلمان، پدران و مادران را به رعایت چند نکته‌ی مهم فراخوانده است:

 عشق و علاقه: عشق و علاقه‌ی پدر و مادر نسبت به کودک یا کودکان خود، عشقی بی‌همتایی است که در آغاز جنبه‌ی جسمانی دارد و از همان دوران جنینی شکل می‌گیرد. ارائه دادن از عشق و علاقه کار آسانی نیست ولی گرایش برآن است که برپایه‌ی جلوه‌ها و تجلیات آن تعریف کنند. علاقه‌ای که والدین نسبت به کودک خود احساس می‌کنند از همین نوع و حتی افزون‌تر است. احساساتی که تمام مناسبات آنها رابا کودک دربر می‌گیرد. به بیان دیگر نه تنها حرکات آنها، بلکه طنین صدای آنها، نگاه‌های آنها و دقت و توجهی که نسبت به او ابراز می‌دارند همه از این علاقه نشأت می‌گیرد.

مهر ومحبت: عاملی است ضروری برای ایحاد موازنه‌ی مطلوب در روابط اولیا و کودکان. در اثر آن کودک مورد علاقه و محبت پدر و مادر خویش اطمینان خاطر می‌یابد. این عامل به ویژه در سال‌های اولیه‌ی زندگی کودک که با ترس و نگرانی افزون‌تری همراه است.

رابطه‌ی انسانی صحیح: منظور از رابطه‌ی انسانی صحیح رابطه‌ای است که بر پایه‌ی صمیمیت، مبادله‌ی عاطفی و فکری و احترام متقابل استوار باشد. پدر و مادر باید از بدو تولد کودک با مهر و عاطفه با او رفتار کنند و رابطه‌ای مبتنی با اعتماد با او برقرار سازند.

الگو قرار گرفتن پدر و مادر: طفل از دوران خردسالی یکی از نعمت‌های بی‌نظیر خداوند یعنی قوه‌ی بینایی را داراست. او یادگیری و کارآموزی را از راه تقلید انجام می‌دهد و آنچه که برایش مهم است مشاهده است نه گفتار دیگران. پدران و مادران برای طفل خویش مرجع و داوری هستند که او نمی‌تواند از آنها دوری جوید حتی اگر روزی مخالف آنها باشد. یکی از کارهایی که والدین می توانند انجام دهند ارائه‌ی الگویی مطلوب که کودک به راستی بتواند از آن الهام گیرد، قبل از هر چیز هماهنگی و تطابق بین عمل و گفتار است.

ارزش‌ها: ارزش‌ها راهنمای زندگی و مجموعه‌ای از اصول حاکم بر زندگی خصوصی و اجتماعی هستند که رفتار و قواعد زندگی ما را مشخص می‌کنند. اساسی‌ترین ارزش‌ها اخترام به انسان است. اخترام به خود، حرمت دیگران و توجه به تفاوت‌های آنان. باید ارزش‌های موردنظر به کودکان توضیح داده شود و روشن شود. زیرا در این صورت این ارزش‌ها به صورت جبری تلقی نگردیده و بهتر و راحت‌تر پذیرفته می‌شود.

گفت‌وشنود: از همان روزهای اول زندگی کودک گفت و شنود آغاز می‌شود، ابتدا با رد و بدل کردن نگاه، سپس بالبخند و بعد با بازی. گفت و شنود و ارتباط با کودک را باید با گوش‌‌فرادادن به صحبت‌های او آغاز کرد. باید به او مهلت داد تا فکر خود را جمع کرده و مطلب را بیان نماید. البته باید دانست که بیان او مدت‌ها ناشیانه و همراه با اشتباه است. در آغاز پیدا کردن کلمات و تلفظ آن‌ها برای کودک مشکل است، بنابراین باید با صبر و شکیبایی عمل کرد، صحبت او را قطع نکرد تا کودک بتواند با جرأت بیشتری صحبت کند.

شکیبایی و هوشیاری: شکیبایی و بردباری مداوم اولیا به کودک این امکان را می‌دهد که دانستنی‌های مورد نیاز خود را با روال طبیعی، بدون تحت فشار قرار گرفتن و مواجهه با ایجاد مانع، به دست آورد.

مرجعیت و اقتدار پدر و مادر: سندیت و اقتدار پدر و مادر برای کودک یک نیاز است. زیرا بر اساس همین سندیت است که کودک، علائم و نشانه‌ها را در زندگی می‌یابد و پی می‌برد که چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد و از چه کارهایی باید پرهیز کند، بنابراین باید حد و حدودی که برای کودک مقرر می شود با میزان آزادی عمل و استقلالی که به آن دست یافته متناسب باشد.

راهنمایی کودک به استقلال: به کودک یاری رسانده شود تا جدایی‌های اجتناب‌‍‌ناپذیر را تحمل کرده و تعلیم این نکته که به دست‌آوردن هرگونه حقی به عهده‌دارشدن وظیفه و انجام مسئولیت همراه است.

 


نظر شما چیست؟