مادر؛ معنای ماندگار

مادر؛ معنای ماندگار

۸ جوزا ۱۳۹۶

بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

از مقام والای مادر، در لیسه‌ی عالی معرفت تجلیل شد

مادر هستی بخش است، ما همه از وجود  او هستی می‌گیریم. مادر معنا بخش زندگی ماست. بدون او، تداوم حیات در ساده‌ترین حالت آن سرد است و در نهایت، جریان زندگی متوقف خواهد شد. ما بودن خود را با وجود گران‌مایه و معنادار مادر، معنا می‌کنیم.

پنج‌شنبه ۴/۳/۱۳۹۶ در لیسه‌ی عالی معرفت، طی یک برنامه‌ی با شکوه از مقام والای مادر تجلیل شد. این برنامه که به همت شورای دانش‌آموزی لیسه‌ی عالی معرفت با نظارت و هم‌کاری معاونت پرورشی این لیسه برگزار شده بود، از مقام و جایگاه ارزش‌مند مادر گرامی‌داشت به عمل آمد. این برنامه با بخش‌های گوناگون از جمله آهنگ‌های محلی با دمبوره ، سرود و ترانه‌های فارسی، چینی و دکلمه‌ی شعر با زبان فارسی و ترکی  مرتب شده بود. در همه‌ی این برنامه‌ها مادر و یاد او جاری بود که بیشتر هدف آن با سپاس‌گزاری از وجود هستی‌بخش مادر معنادار می‌شد. در برنامه‌ی امروزی، یکی از معنادارترین بخش آن، یادآوری و تقدیر از دانش‌آموزان لیسه عالی معرفت بود که  دست‌آوردهای آنان به عنوان ارزش مشترک به مادران عزیز شریک شد، تا آنان ثمره‌ی فداکاری‌ها و نقش مادری‌‌شان را در وجود فرزندان‌شان تماشا کنند.

در نخستن مرحله‌ی برنامه از تیم‌های مناظره‌کننده‌ی معرفت که  امسال نیز در مناظره کابل – که یک مناظره عمومی میان مکاتب شهر کابل است و همه ساله برگزار می‌شود،- شرکت کرده بودند، تقدیر شدند. به قول آصف مهاجر معاون پرورشی معرفت در این رقابت سه تیم از لیسه معرفت در دور نهایی راه یافتند. از جمع چهار تیمی که در دور نهایی راه یافتند، سه تیم آن از معرفت بود که سرانجام  یک تیم آن قهرمان شد و دو تیم آن نایب قهرمان شدند. علاوه بر آن بهترین سخنران‌ها نیز از مقام اول تا مقام دهم با یک سکتگی متعلق به معرفت شد. آصف مهاجر این دست‌آورد را به تمام مادرانی که امروز در جشن روز مادر شرکت کرده بودند، تبریک گفت و یادآور شد که این بزرگ‌ترین تحفه‌ای است که امروز به شما مادران خوب تعلق می‌گیرد؛ چون فرزندان شما در همه‌ی عرصه‌ها خودشان را به عنوان الگوی شایستگی و فرزانگی تثبیت می‌کنند. همچنان از افتخار آفرینان دیگر که در برنامه‌ی رقابتییِ که چندی پیش از سوی نهاد “آیسیک” گرفته شده بود و دانش‌آموزان معرفت در رقابت با دانش‌جویان دوره لیسانس و ماستر، افتخار مقام چهارمی را به دست آوردند، نیز قدردانی صورت گرفت. پروژه‌ای که از طرف گروه دانش‌آموزی معرفت به هدف فقر زدایی در آن برنامه پیش‌کش شده بود، پروژه‌ی کارآفرینی برای اطفال کار گر بود که از طرف هیات ناظر به عنوان بهترین پروژه‌ی اشتغال‌زایی و کاربردی نیز معرفی شده بود. در این برنامه از پیشرفت اکادمی زبان‌های بین‌المللی معرفت نیز یادآوری شد.  دیروز چند تن از دانش‌آموزان معرفت که در یک رقابت بزرگ با محوریت زبان چین در دانشگاه کابل برگزار شده بود، عنوان بهترین سخنران را کسب کردند و به عنوان بهترین مجری برنامه‌ها نیز شناخته شدند. همین طور از صنف‌های که در تورنمنت فوتسال لیسه‌ی عالی معرفت مقام اول و دوم را –که در دو رده‌ی نونهالان و بزرگ‌سالان میان پایه‌های شش تا هشت و نهم تا دوازدهم برگزار شده بود- کسب کرده بود، عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی داده شد و مورد تشویق قرار گرفتند. قابل یادآوری است که یک دور مسابقات ورزشی میان دختران نیز برگزار شده بود که به قهرمانان هر پایه حکم قهرمانی داده شد و مورد تشویق قرار گرفتند.

در ادامه استاد عزیز رویش به عنوان سخنران این برنامه، از مادر به معنای الگوی ایستادگی و سازندگی یاد کرد و نقش مادر را در ساختن دنیای بدون خشونت بسیار مهم‌تر از مردان یادآور شد. آقای رویش از مادرانی یاد کرد که محصول زندگی شان، سرنوشت یک ملت و یک تاریخ را تغییر داده است. ایشان با آنکه با احساس ظریف از، از خودگذری‌های مادر نسبت به فرزندان شان یاد می‌کرد، از مادرانی گفت که در طی چندین دقیقه تمام محصولات زندگی شان که همانا فرزندان شان استند، از دست داده اند. آقای رویش با برجسته کردن نقش مادر گفت: اگر فرزندی کار خلاف میل پدر و مادر انجام می‌دهد و به نحوی پدر و مادر را عصبانی می‌کند، اولین واکنش پدر تنبیه و یا لت کوب است؛ اما مادر این گونه نیست و راه دل‌جویی و یا رهنمایی بهتر از پدر دارد.  استاد رویش با اشاره به بی‌سواد نگهداشته شدن مادران تاکید کرد که سواد و توانایی خواندن و نوشتن باعث می‌شود که قدرت بررسی و تحلیل بالا رود و مادران بتوانند به صورت درست و همه‌جانبه در امور زندگی اجتماعی عمل کنند و این‌که تا کنون چرا توجه به این مساله نشده است، آن را بی‌انصافی محض عنوان کرد. او از مادران خواست که در نزدیک‌ترین مرکزهای آموزشی برود و  حتا در حد خواندن و نوشتن خود را در آگاه شدن از مسایل مهم زندگی نزدیک کند. ایشان در این رابطه می‌گوید: اگر ما یک قصه و یا هم یک موضوع را بخوانیم، به صورت فوری در آن مورد به فکر می‌افتیم و در حل مسایل با فکر بازتر اقدام به عمل درست و سالم می‌کنیم.

استاد رویش تاکید کرد که تنها به توصیف کردن مادران‌مان اکتفا نکنیم، بلکه نسبت به آن‌چه که می‌گوییم، تعهد داشته باشیم و عمل کنیم. او گفت هرگاه برخورد با مادر و یا یک زن را در خانه درست بیاموزیم، در شهر و بازار دست به آزار و اذیت کسی نمی‌زنیم. ایشان به این باور است که جامعه‌ی سالم از خانواده‌ی سالم سرچشمه می‌گیرد. در همین مورد، تاکید همیشگی آقای رویش در نهادینه کردن باوری است که در آن ارزش‌های انسانی اولویت داشته باشد. آقای رویش می‌گوید که وظیفه‌ی مادر در قبال فرزندان به صورت باور سنتی تبدیل شده است که باید و به صورت اجباری در بزرگ کردن فرزند سهم داشته باشد؛ اما قبل از این که از خودگذری‌های مادر را یک مسوولیت تعیین شده از طرف دیگران بدانیم، لازم است که مسوولیت زن را به یک آگاهی تبدیل کنیم که همه بدانند، این بزرگی و از خود گذری فقط تنها از توان مادر است، نه کدام موجود با قدرت دیگر. او با توجه به فهم کامل مقام مادر از همه‌ی فرزندان می‌خواهند که درک نقش بزرگ مادر مسوولیت و وظیفه‌ی سنگین همه است و افزود: “هرگاه ما در برنامه‌ای می‌گوییم که بهشت زیر پای مادران است، آیا باید خانه را برای او جهنم بسازیم یا به حرف‌هایی که در یک جمع بزرگ گفته ایم، ایمان داریم و به آن عمل می‌کنیم؟”

در این برنامه جمعی از دانش‌آموزانی که از بخش سمعی و بصری لیسه‌ی عالی معرفت، با فراگیری هنر عکاسی فارغ شده بودند، نیز سند فراغت داده شد و نقش آن‌ها را در پیشبرد مسوولیت آگاهی‌دهی و انعکاس واقعیت‌ها مهم توصیف کردند.

در ادامه چند بانو به عنوان مادران نمونه از میان حاضران در ایدیتوریم، در مورد نقش مادران در تربیت فرزندان سخن گفتند. بانو آمنه دانش‌آموز سواد حیاتی در لیسه‌ی عالی معرفت گفت که برای فهمیدن ارزش مقام مادر، باید مادر بود. همچنان هرکدام از این مادران برای فرزندان شان آرزوهای نیک داشتند و تاکید داشتند که فرزندان شان باید همیشه با امید به پیش بروند و خود را بهترین احساس کنند، زیرا هم‌کاری و تشویق مادران‌شان همیشه همراه شان وجود دارد. این بانوان دلیل ناتوانی زنان را بی‌سوادی می‌دانند و از دولت خواهان توجه بیشتر در مورد زنان شدند. در ادامه آنان گفتند که مادران به عنوان ستون خانواده، می‎فهمند که زندگی فرزندان شان چگونه است و اگر با مشکلی مواجه می‌شوند و نمی‌توانند با مادران شان در میان بگذارند، آنان می‌توانند از چشم فرزندان شان حرف دل آنان را بفهمند. سپس این مادران با یک شاخه گل همراهی شدند.

قابل یادآوری است که همه ساله از مقام زن و مادر در معرفت به صورت رسمی گرامی‌داشت به عمل می‌آید.

 

احمدعلی حسنی

 


متآسفیم، نظر دهی غیر فعال است.