از روز معلم در معرفت، گرامی‌داشت به عمل آمد

از روز معلم در معرفت، گرامی‌داشت به عمل آمد

۶ قوس ۱۳۹۶

بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

از معلم به عنوان معمار فکر و ذهن نسل یادگیرنده یاد می‌شود، از آن جایی که قلمرو کاری معلم، ذهن و فکر نسل یادگیرنده است، معلم در موقعیتی قرار دارد که مسیر زندگی آدم‌‌ها را جهت می‌دهد، معنا و مفهوم زندگی را به صورت درست تفسیر می‌کند.

با این وجود، روز پنج‌شنبه ۲۰ میزان ۱۳۹۶ از روز جهانی معلم، تحت عنوان «معلم؛ مفسر زندگی» طی برنامه‌ی با شکوهی در لیسه‌ی عالی معرفت، تجلیل شد. این برنامه توسط شورای دانش‌آموزی لیسه‌ی عالی معرفت با مدیریت معاونت پرورشی لیسه‌ی عالی معرفت و هم‌کاری سایر بخش‌های اداری معرفت، در ایدیتوریم فرانسس دوسوزا برگزار شد، که با حضورداشت استادان دانشگاه، رییس و کارمندان انستیتوت کنفوسیوس در دانشگاه کابل، رییس دانشکده‌ی زبان و ادبیات دانشگاه کابل، جمعی قابل توجهی از دانش‌آموزان لیسه‌ی عالی معرفت، و خانواده‌های برخی از دانش‌آموزان  از مقام والای معلم گرامی‌داشت به عمل آمد.

برنامه‌ی «معلم؛ مفسر زندگی»  با دکلمه‌ی جملات معنادار در مورد معلم توسط گروهی از دانش‌آموزان به طور رسمی افتتاح و با تلاوت قرآن کریم همراه با ترجمه‌ی آن آغاز شد، در ادامه نیز با اجرای ۵ آهنگ مناسبتی در مورد معلم-توسط گروه ترانه‌ی لیسه‌ی عالی معرفت، گفت‌و‌گوی دوستانه همراه با چند نفر از آموزگاران معرفت، رونمایی از گاهنامه‌ی “ترنم قلم”-که با دست‌خط و طراحی دستی توسط معلمان و دانش‌آموزان معرفت طراحی و تکمیل شده است، اجرای میزگرد طنزی توسط گروه نمایش لیسه‌ی عالی معرفت، اجرای نمایش ورزشی ووشو توسط گروه نمایش مدرسه‌ی شاولین با مدیریت حسین صادقی، اجرای آهنگ چینایی با دمبوره-توسط دانش‌آموز لیسه‌ی عالی معرفت و اکادمی زبان‌های معرفت و خوانش شعر طنزی-انتقادی در مورد امتحان و نمره‌دهی استادان به دانش‌آموزان، دنبال شد.

در محفل گرامی‌داشت از روز معلم، از تمامی کارمندان موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، معلمین، همکاران اداری لیسه‌ی عالی معرفت، همکاران خدماتی و امنیتی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی با اهدای هدایایی تقدیر شدند.

در محفل گرامی‌داشت از روز معلم، از استادانی که در ارزیابی‌های معاونت آموزشی، طبق معیار موجود، موفق به کسب امتیاز بالا شده بودند که به عنوان استادان برتر انتخاب شدند، نیز بزرگ‌داشت به‌عمل آمد و توسط مدیریت لیسه‌ی عالی معرفت، به صورت ویژه تقدیر شدند. استادانی که به عنوان استادان برتر امسال انتخاب شدند، هریک لطیفه علی‌زاده از دیپارتمنت زبان و ادبیات، خدانظر اعتمادی از دیپارتمنت علوم انسانی، یزدان‌علی سیر از دیپارتمنت علوم طبیعی، مهدی محسنی از دیپارتمنت ریاضی-فزیک، محمدعلی مهدوی از دیپارتمنت ابتدایی الف، رضا الهام از دیپارتمنت ابتدایی ب، مرضیه احمدی از دیپارتمنت اصول صنفیِ الف، مریم سلطانی از دیپارتمنت اصول صنفیِ ب، محمداکبر رضوی سرمعلم بخش پسران و خانم حمیده رضایی از بورد ارزشیابی هستند.

در ادامه‌ی محفل گرامی‌داشت از روز معلم، قرارداد فعالیت رسمی مدرسه شاولین میان حسین سرامد، رییس اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و حسین صادقی، رییس و بنیان‌گذار مدرسه‌ی شاولین در افغانستان امضا شد. طبق این قرار داد، مدرسه‌ی شاولین به دانش‌آموزان لیسه‌ی عالی معرفت در بخش دختران و پسران، ورزش ووشو را آموزش می‌دهند. به گفته‌ی حسین صادقی سر از هفته‌ی بعدی تمرینات منظم ووشو در بخش پسران و دختران در معرفت، آغاز خواهد شد. حسین صادقی در ادامه‌ی گفته‌هایش اضافه کرد: ما به این باور هستیم که می‌توانیم از جمع دانش‌آموزان لیسه‌ی عالی معرفت قهرمانان زیادی به جامعه‌ی ورزشی تقدیم کنیم که برای کشور عزیز ما در سطح ملی و بین‌المللی افتخار بیاورند.

همه‌ساله در ۵ اکتوبر یا ۱۳ میزان، در سراسر جهان از مقام معلم تجلیل می‌شود. در معرفت بر اساس شرایط داخلی خود، تقویم خاص برای برگزاری مناسبت‌‌ها و مراسم‌های رسمی دارد که امسال روز معلم را در ۲۰ میزان برگزار کرد. هدف برگزاری چنین مراسم‌ها، احترام گذاشتن به  معلم و کار معلم است. در کلیت امر هرچه به نقش معلم احترام گذاشته شود و ضرورت‌ها و نیازمندی‌های معلمان جدی گرفته شود،‌ به همان میزان منزلت اجتماعی معلم نیز تغییر خواهد کرد. تغییر در وضعیت اجتماعی معلم، می‌تواند روی وضعیت فکری و آموزشی و تحصیلی یک جامعه تاثیر بگذارد.

احمدعلی حسنی

 


متآسفیم، نظر دهی غیر فعال است.