گرامی‌داشت روز جهانی معلم در معرفت

گرامی‌داشت روز جهانی معلم در معرفت

۱۵ میزان ۱۳۹۷

بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

از روز جهانی معلم در معرفت گرامی‌داشت به عمل آمد. شنبه ۱۴ میزان ۱۳۹۷، شورای دانش‌آموزی لیسه‌ی عالی معرفت، با همکاری معاونت پرورشی، از مقام معلم در ادیتوریم فرانسیس دوسوزا تجلیل کردند.

تجلیل از مقام معلم که جز برنامه‌های اصلی در معرفت است، ام‌سال هم‌چنان با اجرای ترانه‌های زیبا در وصف معلم توسط گروه سرود دانش‌آموزان لیسه‌ی عالی معرفت، سخن‌رانی، گفت‌وگوی دوستانه میان دانش‌آموز و چندتن از معلمان، و نمایش ورزشی، همراه بود.

در نخست، مرتضا مظفری آمر دیپارتمنت علوم انسانی در مورد مقام معلم در آموزه‌های اسلامی سخن گفت و یادآور شد که توجه اساسی بر مقام و منزلت معلم، در دین مقدس اسلام اولویت داده شده‌است. به گفته‌ی آقای مظفری “وقتی یک دانش‌آموز کلمه‌ی«بسم‌الله الرحمن الرحیم» را به زبان می‌آورد، خداوند، معلم، دانش‌آموز و والدین آن را از شر بدی‌های اخروی نجات می‌دهد.” ایشان خاطر نشان ساخت که، در دین مقدس اسلام فضیلت علم را بیشتر از هرچیزی بیان شده‌است و خداوند فضیلت آدم عالم بر آدم عابد را مانند فضیلت مهتاب بر ستارگان می‌خواند. از همین‌رو، وی با اشاره به حدیث مبارک، عالمان را وارثان پیامبران توصیف می‌کند. هم‌چنان ایشان می‌افزاید که در آموزه‌های اسلامی کار معلم هدایت و روشنگری است که به گفته‌ی ایشان، علم در هدایت‌های دینی به «نور» تشبیه شده است که معلمان از جمله انتقال دهندگان این نور بین مردم و جامعه است.

استاد عزیز رویش ضمن تبریکی روز معلم از محمدحسین هزاره رییس هیات مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت در سخن‌رانی‌اش قدردانی کرد و ایشان را از جمله کسانی عنوان کرد که به گفته‌ی ایشان اصول و ساختار فعلی معرفت، حاصل همکاری‌های مخلصانه‌ی ایشان بوده است. استاد رویش از آقای هزاره به عنوان یک فرد متخصص در امور اداری و آموزشی یاد کرد و وی را از جمله افراد صادق و  قابل تقدیر به صورت ویژه خواند. استاد رویش ضمن سپاس‌گزاری ویژه از آقای هزاره از همکاران و معلمانی که برای آموزش و تحصیل دوره‌های بالا از معرفت رفته‌اند، نیز به نیکی یاد کرد و از اینکه آنان به عنوان نیرویی از معرفت دنبال تحصیلات بالاتر رفته‌اند، یک غنیمت بزرگ برای معرفت و جامعه‌ی علمی افغانستان دانست.

بر اساس روال همیشگی، انتخاب استادهای نمونه که بعد از ارزیابی عمومی توسط آمران دیپارتمنت‌ها مشخص می‌شود، امسال نیز از استادهای نمونه به صورت ویژه با اهدای تقدیرنامه از طرف مدیریت لیسه، تقدیر شد. امسال از بخش اداری لیسه، ذبیح‌الله مدبر معاون آموزشی لیسه‌ی عالی معرفت، به عنوان کارمند نمونه، از دیپارتمنت علوم انسانی، عالم مرادی، از دیپارتمنت علوم طبیعی، حمیده فیضی، از دیپارتمنت ریاضی فزیک، روح‌الله افضلی، از دیپارتمنت ادبیات، شمسیه عارفی، از دیپارتمنت ابتدایی الف، محمدعلی مهدوی، از دیپارتمنت ابتدایی ب، فرید بهنام، از دیپارتمنت اصول صنفی الف، مونس نظری و از دیپارتمنت اصول صنفی ب، مرضیه احمدی به عنوان استادهای نمونه انتخاب شدند.

همراه با تقدیر از استادهای نمونه، ام‌سال به انتخاب دانش‌آموزان از هر دیپارتمنت، «معلم محبوب» نیز برگزیده شد که دیدگاه آنان در مورد آموزش و دلیل کسب محبوبیت شان در میان دانش‌آموزان، در یک فیلم کوتاه در ایدیتوریم به نمایش گذاشته شد.

در جشن تجلیل از روز معلم، همراه با تقدیر عمومی اعضای هیات اداری، کارکنان و محافظان امنیتی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و لیسه‌ی عالی معرفت، از مسوولان حوزه‌ی امنیتی سیزدهم پولیس توسط ریاست اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت نیز تقدیر شد. آقای سرامد با قدردانی از آمر حوزه و منسوبان امنیتی ساحه، ایجاد فضای امن، برای دانش‌آموزان معرفت را حاصل توجه و پشت‌کار آنان عنوان کرد و در مقابل آمر حوزه هم خاطر نشان ساخت که برای تامین امنیت ساحه، از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهند کرد.


متآسفیم، نظر دهی غیر فعال است.