مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا؛ پرواز بسوی تغییر

مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا؛ پرواز بسوی تغییر
زمان 1394/03/31
مکان کابل، افغانستان
برگزار کننده لیسه معرفت

توضیحات:

مجتمع فرهنگی ومدنی عنقا روز پنجشنبه ۳۱/۱۰/۱۳۹۴ در تالار کنفرانس موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت رسما اعلان موجودیت کرد. این انجمن توسط تعدادی از دانش‌آموزان لیسه عالی معرفت که شامل صنف‌های نهم، دهم ویازدهم می‌شود، راه‌اندازی شده‌است. این دانش‌آموزان می‌خواهند از طریق این مجتمع فرهنگی ومدنی عنقا در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، مبارزات مدنی-‌اجتماعی در رابطه به مشکلات اجتماعی، تبعیض‌ جنسیتی و برگزاری سمینارهای آموزشی فعالیت نمایند.

این برنامه توسط مهدیه دانش‌آموز کلاس دهم لیسه عالی معرفت گردانندگی می‌شد. وی از عتیق‌الله اسلام‌خیل رییس کمیته ارتباطی مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا خواست تا بیانه‌ای مجتمع را به خوانش بگیرد. عتیق‌الله اسلام‌خیل با خوانش بیانیه‌ی‌ مجتمع گفت که شعار این جمع«پرواز بسوی تغییر» است. وی از افسانه‌ی هُما مدد جسته افزود که این جمع تلاش دارند تا مرغ خوشبختی برای جامعه‌‎ی خود باشند و بتوانند افغانستان درد کشیده و نیازمند را از این وضعیت نجات دهند.

پس از ختم اعلامیه، گرداننده برنامه از اعضای مجتمع خواست تا روی استیژ بیایند و استاد عزیز رویش کارت‌های آنان را توزیع نماید. استاد رویش تلاش این دانش‌آموزان راستود و افزود که این دانش‌آموزان از جمله  دانش‌آموزان پرتلاش هستند که امروز رسما انجمن شان را راه‌اندازی کردند. وی جریان شکل‌گیری انجمن را توزیع داده وافزود که این دانش‌آموزان در جریان سال تعلیمی ۱۳۹۴خورشیدی کارهای مقدماتی این مجتمع را انجام دادند که امروز شاهد حضورشان هستیم. معصومه عرفان رییس مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا  ضمن تشکری ازاستادان، همکاران و دانش‌آموزان  گفت که حمایت شما و پشتکار جمع از همکاران ما می‌تواند این مجتمع را به ثمر برساند.

داوود ناجی رییس مرکز مطالعات اجتماعی کابل یکی از سخنرانان این برنامه بود که روی نقش نهادها وسازمان‌های اجتماعی صحبت کرد. وی لیسه عالی معرفت را یکی از پرکارترین مرکزهای آموزشی عنوان نموده و گفت که مجتمع فرهنگی ومدنی عنقا می‌تواند همانند سایر نهادها و سازمان‌های اجتماعی نقش فعال و تاثیرگذاری را در جامعه داشته باشد.

ناجی با استفاده از افسانه‌ی سی‌مرغ عطار نیشاپوری به توضیح مجتمع عنقا پرداخت. وی افزود که انتخاب مسیر وانتخاب دوست در جریان سفر نقش مهم دارد. وی علاوه کرد که در افسانه سی‌مرغ می‌خوانیم تعدادی کثیری از مرغ‌ها باهم بسوی هدفی که تعین کرده بودند راه‌افتادند، اما از این میان تنها سی‌مرغ که دارای اراده و عزم قاطع بودند به هدف رسیدند و شما نیز اراده و عزم قاطع برای رسیدن به هدف‌تان داشته باشید.

رییس مرکز مطالعات اجتماعی کابل علاوه کرد که اسم و «لوگوی» عنقا جالب ودرعین حال بیانگر واقعیت اجتماعی است. به گفته او، بال‌های حرکت وتغییر در یک اجتماع زن و مرد همان جامعه اند که درنظر نگرفتن یکی از این دو گروه سبب می‌شود تا نتوانیم به هدف که تعین کرده‌ایم برسیم. وی به بال‌های عنقا که در آن نشانه‌های مرد وزن درج شده بود اشاره کرد و افزود که این نشانه‌ها خود گواه همین مطلب است.

ناجی در ادامه افزود؛ کارهای انجام شده در افغانستان تاکنون براساس یک ایده ذهنی افراد بوده تا بر اساس نیازمندی و ضرورتی اجتماعی. به گفته او، نبود آمارهای دقیق در کشور سبب شده‌ بسیاری از برنامه‌های انجام شده در طول ۱۴ سال گذشته از روی حدس و گمان به پیش برده شود. وی  سرمایه گذاری را در نبود آمار و ارقام ناقص خوانده وافزودکه دست‌آوری چنین برنامه‌ها نیز پایین و ناقص می‌باشد. وی اعلان کرد که بعداز این در برنامه‌های تحقیقاتی خود می‌تواند اعضای انجمن عنقا را نیز شامل سازد.

رییس اجرایی موسسه ارتقای ظرفیت مدنی ضمن حمایت از فعالیت‌های اجتماعی وفرهنگی این مجتمع افزود که تلاش می‌نمایم تا زمینه‌های بیشتر فعالیت را برای مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا فراهم سازیم. وی افتتاح مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا را ستوده و با اشاره به مجتمع فرهنگی و مدنی عنقا افزود که سرمایه گزاری در عرصه آموزش و پرورش بازدهی و تاثیر گزاری بیشتر از هر بخش دیگر دارد.

در ختم گروه سرود و موسیقی لیسه عالی معرفت، ترانه‌ی زیبا را در وصف کابل اجرا کردند. اجرای آنان با استقبال گرم از اشتراک کنندگان همراه بود.


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page