یک برنامه و دو پیام

یک برنامه و دو پیام
زمان 1394/12/18
مکان مکتب معرفت
برگزار کننده موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

روز سه شنبه، ۱۸/ ۱۲/ ۱۳۹۴ در  معرفت برنامه‌ای برگزار شد که طی آن گروهی از دانش‌آموزان معرفت « انجمن دانش‌‌آموزی توانا»   که زمستان امسال تأسیس شده است را افتتاح و معرفی کردند و نیز  روز جهانی زن را گرامی داشتند. در این برنامه، نعیم نظری رییس شکبه جامعه مدنی و حقوق بشر، زهرا معتمدی ریئس بخش تحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر، عزیز رویش، عضو هیأت مدیره موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، حسین سرآمد رییس این موسسه، برخی از معلمان، ‌دانش‌آموزان، تعدادی از خانم‌های بخش سواد حیاتی معرفت و برخی از خانواده‌ها در این برنامه اشتراک کرده بودند.

برنامه با تلاوت آیاتی از  قران  مجید و پخش سرود ملی به صورت رسمی آغاز شد. در گام اول، دو نفر از اعضای انجمن دانش‌آموزی توانا، نشان و لوگوی انجمن‌شان را نقاشی کردند. در گام بعدی، گفتگوی خاص و کوتاهی با خانم نسیمه علی‌زاده یکی از دانش‌آموزان سواد حیاتی معرفت صورت گرفت. در این گفت‌وگو، خانم علی‌زاده از تغییرات یادآوری کرد که او پس از شامل شدن در برنامه درسی سواد حیاتی معرفت، شاهد آن بوده است. خانم علی زاده در جریان صحبت‌های خود تأکید کرد که یگانه راه بهتر شدن وضعیت زنان، آموزش و درس‌خواندن است. او تأکید کرد که زنان باید درس بخوانند و در برابر مشکلات زندگی سرخم نکنند و این مهم‌ترین روشی است که آنان را نجات خواهد داد.

بعد از  این گفت‌وگو، نثارعلی ایثار به  عنوان دبیرکل انجمن دانش‌آموزی توانا، انجمن‌شان را به صورت کوتاه معرفی کرد و اهداف آن را توضیح داد. او گفت انجمن توانا، به لحاظ تشکیلاتی، دارای شورای تصمیم‌گیری و کنگره عمومی است. شورای تصمیم‌گیری و کنگره  عمومی،‌ توسط دبیرکل رهبری می‌شود. در ضمن یک فرد به  عنوان دبیر نیز اجرای وظیفه می‌کند که بیشتر هماهنگی جلسه‌ها و تنظیم آن را به  عهده دارد. شورای تصمیم‌گیری بیشتر مسوولیت دارد، تا در چارچوب اصول‌نامه انجمن برخی از تصامیم را اتخاذ کند و یا بر اساس اصول برای کنگره عمومی پیشنهاد می‌کند. تصامیم مهم بر اساس پیش‌بینی اصول‌نامه انجمن، توسط کنگره عمومی اتخاذ می‌شود. دبیرکل صلاحیت دارد تا شورای تصمیم‌گیری و کنگره  عمومی را مدیریت و رهبری کند و از برخی صلاحیت‌های انحصاری خود کار بگیرد.

ایثار چند هدف انجمن را برشمرد. از جمله، گسترش مطالعه هدف‌مند دانش‌آموزان، ترجمه متون زبان‌های خارجی از جمله انگلیسی و چینایی، پی‌گیری گفت‌و‌گوها و سخن‌رانی‌های منظم و تقویت مهارت نویسندگی میان دانش‌آموزان را، اساسی‌ترین هدف‌های انجمن دانش‌آموزی توانا عنوان کرد.

در ادامه، آصف مهاجر چند دقیقه‌ای را صحت کرد. او به صورت کلی، در دو محور صحبت کرد:  یک، اهمیت شکل‌گیری انجمن ها و نهادها و در کل فعالیت گروهی و نهادی و دوم روز جهانی زن. مهاجر، در  مورد اهمیت شکل‌گیری انجمن ها و فعالیت نهادی گفت: « به باور من، شکل‌گیری انجمن‌ها و در کل فعالیت نهادها و سازمان ها در گونه‌های مختلف آن، بیان‌گر تحرک اجتماعی است. تحرک اجتماعی خود لازمه ی نوسازی، پیشرفت و توسعه در جامعه است. وقتی ما از تحرک اجتماعی یاد می‌کنیم، بیشتر به وضعیت گذار اشاره داریم. افراد از برخی ارزش‌ها، الگوها، رفتارها و هنجارهای سنتی و قدیمی عبور می‌کنند و موقعیت‌ها، ‌ارزش‌ها و هنجارهای جدید را برای‌شان تعریف می‌کنند و تلاش دارند تا به آن‌ها دست یابند. در کل، فعالیت نهادی و شکل‌گیری گروه‌بندی‌های جدید،  نشان‌گر نظم جدید است. در جامعه‌ی عقب‌مانده، روابط بیشتر مبتنی است بر ارزش‌های خانوادگی و قومی- قبیله‌ای که حتا روی ساختارهای کلان حکومتی نیز تاثیر می‌گذارد و در خیلی از موارد، اصل تخصص و شایسته‌سالاری را به حاشیه می‌راند، در حالی‌که فعالیت انجمنی و نهادی و شکل‌گیری این روند، دالی بر پیدایش نظم نوین است. انجمن‌ها و نهادها که بیشتر بر اساس ضرورت و نیازمندی‌های روز شکل می‌گیرند، نظم جدید را نیز به بار می‌آورد. این نظم، نظم نهادی و سازمانی است که اگر عمومی و نهادی شود، جامعه را در مسیر توسعه نشان می‌دهد».

آصف مهاجر، در بخش دیگر از سخنان خود که مرتبط به روز جهانی زن بود، دو پرسش را مطرح کرد: اول،‌ چرا پرداختن به مسأله ‌ی زن و امور زن اهمیت دارد و دوم این‌که چه‌کارهایی را می‌توانیم برای زنان انجام دهیم و چه‌کارهای مشخص را باید انجام  داده شود؟

او در ارتباط به پرسش اول توضیح داد که: « جامعه یک ارگانیسم زنده است، متشکل از اعضا و عناصر. جامعه متشکل از افراد است، زنان و مردان، افراد و جمعیت ساکن در یک جامعه را شکل می‌دهند که بدون افراد، نه  جامعه‌ای وجود دارد و نه معنادار است. حالا، امر اساسی این است که این افراد به شمول زنان و مردان باید فعال باشند و توانمند، تا جامعه نیز در مسیر پویایی قرار بگیرد و روند تغییر و توسعه را طی کند. اگر زنان به عنوان حداقل نصف اعضا و پیکره جامعه، غیر فعال باشند، به حاشیه رانده شوند، مسیر شکوفایی و توان‌مند شدن را تجربه نکنند، در حقیقت،‌ بخش عظیم جامعه و حداقل نیم‌پیکره‌ی جامعه فلج می‌شود. ارگانیسمی که نصف اعضا و عنصر آن غیرفعال باشند، در حقیقت، کلیت آن دچار مشکل می‌شود. بنابراین، زن یک واقعیت انسانی و اجتماعی است که نباید به حاشیه رانده شود و  یا مورد بی‌توجهی قرار بگیرد.

آصف مهاجر، در ارتباط به پرسش دومی، اینکه چه کارهایی را باید برای زنان انجام دهیم، تا آن‌ها توان‌مند شوند و به  عنوان اعضای فعال جامعه، نقش موثری را در جامعه ایفا کنند و وضعیت زندگی شان بهبود حاصل کنند، پاسخ داد: « به باور من چند کاری را اساسی را باید برای زنان و همه‌ی افراد جامعه انجام دهیم. اساسی‌ترین کاری را که باید  انجام دهیم، گسترش آموزش کیفی است و زنان باید آموزش ببینند. آموزش است که طی آن زنان توان‌مند می‌شوند، سطح فکری شان را رشد می‌دهند و آگاه می‌شوند. تنها از طریق آموزش و آگاهی است که وضعیت زنان تغییر خواهد کرد.

دومین کاری که لازم است  صورت بگیرد، توسعه مشارکت زنان است؛‌ این‌که زنان در تمامی بخش‌های حیات اجتماعی وارد کار و فعالیت شوند. در خصوص مشارکت زنان و کار زنان در عرصه های مختلف، دو مانع وجود دارد: مانع فرهنگی و مانع هنجاری در ساختارها که این مسأله  هم از طریق آموزش و آگاهی دهی و اصلاح قوانین و ساختارها قابل حل است».

آقای مهاجر  توضیح داد که در بسیاری از موارد، زنان به لحاظ ارزش‌ها و باورهای فرهنگی دچار محدودیت می‌شوند که لازم است این بن‌بست‌های فرهنگی برداشته شوند. در  مواردی هم ساختارها و هنجارهای رسمی و حکومتی مشکل دارند که لازم است اصلاح شود. قوانین باید اصلاح شوند و حقوق و آزادی‌های مشروع زنان را ضمانت کنند.

به باور او، اقدام اساسی دیگر این است که مصوونیت زنان باید مورد توجه قرار بگیرد. خیلی از خانواده ها ممکن محدودیت خلق کنند‌، مبنی بر این فرض که زنان در بیرون، در نهادهای خصوصی و دولتی و در زمینه و فضای کاری، مصوون نیستند. حرمت،‌کرامت و شخصیت زنان در موارد زیاد  مورد تعرض قرار می‌گیرند و به نحوی نگاه ابزاری به زن موضوعیت دارد. او گفت که شایعه‌گویی کار درستی نیست، اما در میان مردم زیاد گفته می‌شود که خیلی از خانم‌ها و زنانی که در بخش‌های مختلف در بیرون کار می‌کنند، مصوونیت لازم را ندارند و آن‌ها آرامش روانی‌شان را از دست می دهند.

آصف مهاجر از معرفت یاد کرد که در هر دو مورد می‌تواند الگوی خوبی باشد. اول آموزش در معرفت،‌ اصل برابری جنسیتی را رعایت کرده است. دخترها و پسرها همه در یک فرصت و سهولت های مناسب، درس می‌خوانند و خصوصاً‌ دخترها بیشتر  مورد حمایت قرار می‌گیرند. در بخش نیروی انسانی و کاری، بیشترین اعضای معرفت، خانم ها و زنان هستند و از مصوونیت لازم نیز برخوردارند که بدون دغدغه و در آرامش کامل، کار و فعالیت می‌کنند.

او در اخیر افزود که برای بهبود و ضعیت زنان، باید کار اساسی صورت بگیرد، شرایط بهتر شکل بگیرد،‌ تا زنان و مردان دوشادوش هم برای بهبود وضعیت جامعه‌ی‌شان کار کنند.

در بخش دیگری از برنامه، آقای نعیم‌نظری، عزیز رویش، حسین سرآمد و خانم یاری یکی از معلمان در  معرفت در  جایگاه حضور پیدا کردند و کارت و نشان  عضویت اعضای انجمن دانش‌آموزی توانا را برای شان توزیع کردند.

در بخش دیگر، خانم زهرا معتمدی و آقای نعیم نظری هر کدام لحظاتی را در مورد روز جهانی زن صحبت کردند. هر دو تأکید کردند که زنان در کشور در وضعیت نامطلوب به سر می‌برند. زهرا معتمدی حتا اشاره کرد که لازم نیست این روز را برای زنان تبریک بگوییم. اما او تأکید  کرد که از جهت دیگر، خوب است که در این روز و مناسبت، دردها و مشکلات زنان بیان شوند. مردم و مردان نسبت به وضعیت، مسایل و حقوق زنان آشنا شوند و ذهنیت شان در  رابطه به زنان تغییر کنند.

آقای نظری نیز تأکید کرد که زنان کشور در حقیقت وضعیت جهنمی را تجربه می‌کنند. از خشونت گرفته تا واقعیت‌هایی مثل سنگ‌ساز زنان و تجاوزهایی که صورت می‌گیرند، وضعیت زنان را جهنمی ساخته است. او اشاره به شکل‌گیری انجمن‌ها از جمله، انجمن دانش‌آموزی  توانا، ابراز خوش‌بینی کرد که چنین کانون‌های شهروندی می‌تواند وضعیت را بهبود دهد. به باور نظری، هر قدر که کانون‌های شهروندی رشد  کنند و  توسعه بیابند، ما وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود. نظری تأکید  کرد که تطبیق قانون، خصوصاً قانون اساسی و رعایت میثاق‌های بین‌المللی که در آن افغانستان متعهد به رعایت حقوق زنان و تأمین آن شده  است، اساسی‌ترین کارهایی‌ اند که وضعیت زنان را بهبود می‌بخشند که متأسفانه در کشور کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند.

در بخش دیگر برنامه انجمن دانش‌آموزی توانا، گزارش تصویری که در آن گفت‌وگویی با یکی از کارمندان کمیسیون حقوق بشر صورت گرفته بود، پخش شد و نیز بخشی از گزارش تصویری از جریان فعالیت‌های انجمن دانش‌آموزی  توانا، نشر شد.

در اخیر، آهنگ زیبایی توسط یکی از اعضای انجمن توانا اجرا شد که مورد توجه اشتراک کننده ها قرار گرفت.

قابل یادآوری است که در زمستان امسال،‌ این دومین انجمن و مجمعی است که در معرفت تأسیس می‌شود. پیش از این، مجمع فرهنگی و مدنی عنقا نیز طی یک برنامه، معرفی شده بود.


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page