نشست پارلمان دانش‌آموزی در معرفت برگزار شد

نشست پارلمان دانش‌آموزی در معرفت برگزار شد
زمان 1396/03/21
مکان لیسه‌ی عالی معرفت
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

نشست پارلمان دانش‌آموزی در لیسه معرفت، تحت عنوان « پارلمان دانش‌آموزشی؛ فرصتی برای نقد و بررسی نهادمند، بازنگری و اصلاح امور»  طی دو روز در تاریخ ۲۱ و ۲۲ ماه جوزای سال ۱۳۹۶ برگزار شد. این جلسه‌ی دو روزه که بعد از رخصتی ساعت درسی دانش‌آموزان در ادیتوریم فرانسس دوسوزا راه اندازی شده بود، روز یک‌شنبه پایه‌های دوازده تا هفتم در حضور هیات اداری لیسه‌ی عالی معرفت، مشکلات مربوط به  امور درسی، رفتاری، امتحانات و خدمات در مکتب و پیشنهادهای شان در این مورد را یاد آور شدند و روز دوشنبه، از پایه‌ی شش تا اول، مشکلات‌ و پیشنهادهای‌شان را به اداره‌ی لیسه‌ی عالی معرفت ارایه کردند.  در روز دوم، بعد از ختم بیان مشکلات و پیشنهادهای پایه‌های اول تا دوازده، اعضای مربوطه‌ی هیات اداری لیسه به سوال‌ها و پیشنهادهای دانش‌آموزان جواب دادند.

استاد عزیز رویش، به عنوان آغازگر جلسه‌ی پارلمانی، هدف اصلی راه‌اندازی این جلسه را، آموزش مسوولیت‌پذیری و بار آوردن افراد مسوول و حساس نسبت به واقعیت‌های زندگی شان توصیف کرد و خاطر نشان کرد که لیسه‌ی عالی معرفت به عنوان یک نهاد آموزشی مسوولیت دارد که به آموزش موضوعاتی چون مشارکت و تفکر انتقادی بپردازد، از این رو،‌ نشست پارلمانی یکی از برنامه‌هایی است که دانش‌آموزان ضمن این‌که فرصت حضور و مشارکت را پیدا می‌کنند، مساله‌ی تفکر انتقادی را نیز آموزش می‌بینند و همچنان این مهم را تمرین می‌کنند.  استاد رویش از نمایندگان دانش‌آموزان خواست که سوال‌ها و پیشنهاد‌های شان باید اصول‌مند و واقع‌بینانه باشد و با رویکرد معطوف به نتیجه‌ی ملموس از مسوولان خواهان وضاحت شوند.  ایشان گفت: دانش‌آموزان عزیز شما با رویکرد سهم‌گیری فعال در بهتر کردن شرایط آموزش و یا هم امور کلی زندگی با توجه به بررسی که شما از هم‌کاری استادان با دانش‌آموزان و شرایط مکتب دارید، سوال‌ها و پیشنهادهای تان را مطرح کنید. در ادامه استاد رویش، خواهان موفقیت جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی شد.

انور آسایی مدیر لیسه‌ی عالی معرفت، جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی را ممثل دموکراسی عنوان کرد و راه‌اندازی جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی را در تقویت مسوولیت‌پذیری نهادها مهم خواند. ایشان با توجه به روند همه ساله‌ی پارلمان دانش‌آموزی در مورد اهمیت این جلسه بیان داشت: جلسه‌ی پارلمانی، فضای مناسب برای بحث و تبادل نظر در باره‌ی جزیی‌ترین مسایلی است که در طول نیم سال در مکتب شاهد آن هستیم که از دید مسوولان مکتب مکتوم مانده است. ایشان با در نظرداشت پرورش روحیه و دید انتقادی دانش‌آموزان نسبت به مسایل مورد نظر، انتقاد و پیشنهاد دانش‌آموزان را در بهبودی امور مهم خواند و گفت: دید انتقادی دانش‌آموزان نسبت به مسایل، راه‌گشایی است برای بهبود فضای آموزش و پرورش در مکتب که برای متولیان و مسوولان مکتب تا هنوز به نحوی مشخص نبوده است و این، چراغ راهی است تا طرح‌ها، برنامه‌ها، فعالیت‌ها و نیروی‌های خود را در راستای آن سازماندهی کنیم. آقای آسایی با توجه به تقویت روحیه‌ی مسوولیت‌پذیری در دانش‌آموزان این لیسه، یاد آوری کرد و گفت: متولیان مکتب با برگزاری پارلمان دانش‌آموزی، روحیه‌ی خود باوری، تفکر انتقادی، خود اتکایی و اخلاق اجتماعی را به شکل ضمنی و تلویحی به دانش‌آموزان می‌آموزاند، تا در مسیر علم‌یابی و دانش‌آموزی خود با اتکا به این فضایل، بتوانند به موفقیت‌های بزرگ نایل شوند. آقای آسایی یاد آور شد که اداره‌ی لیسه‌ی عالی معرفت و موسسه ارتقای ظرفیت مدنی معرفت نگاه مسوولانه دارد و از پیشنهادها و انتقاد‌های سازنده‌ی دانش‌آموزان استقبال کرده و به آنها رسیدگی می‌کند.

در پایان نشست پارلمانی، ابتدا به صورت مشخص آموزگاران پاسخ‌های خودشان را در رابطه به انتقادات و پیشنهادات نماینده‌های دانش‌آموزان ارایه کردند، سپس آمرین دیپارتمنت‌ها نیز پاسخ‌های لازم را برای نماینده‌ها دادند. در مرحله‌ی بعدی، هیات اداری لیسه‌ی عالی معرفت که متشکل از مدیر مکتب،‌ معاون آموزشی، معاون پرورشی و آمریت اداری است، هر کدام به ترتیب به مسایل مطرح شده توسط نماینده‌ها در نشست، پاسخ دادند. آن‌ها تعهد سپردند که تمام مشکلات،‌ انتقادات و پیشنهادات مطرح شده در نشست پارلمانی، بررسی می‌شوند و در این زمینه اقدامات لازم جهت حل مشکلات اتخاذ خواهد شد. سرانجام، آقای سرآمد رییس موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، نشست دو روزه پارلمان دانش‌آموزی را جمع‌بندی کرد و تعهد سپرد که باید به تمامی مشکلات شما رسیدگی شود و در حد توان و امکان، اقدامات لازم در راستای حل مشکلات دانش‌آموزان اقدام صورت بگیرد.

پارلمان دانش‌آموزی یکی از برنامه‌های رسمی لیسه‌ی عالی معرفت است که سالانه دوبار برگزار می‌شود. این پارلمان هم‌زمان با تاریخ معرفت در راستای مشورت با مسوولان مکتب و شرکت در مهم‌ترین مسایل آموزشی، فرهنگی و پرورشی ایجاد شده است. جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی لیسه‌ی عالی معرفت در حضور هیات  اداری مکتب، آمران دیپارتمنت‌ها، آموزگاران این لیسه و ریاست شورای دانش‌آموزی برگزار می‌شود.  در این جلسه که مخاطبان اصلی دانش‌‌آموزان، هیات اداری لیسه و آموزگاران است، ‌به بیان مشکل‌های که از طرف دانش‌آموزان یادداشت می‌شوند، پرداخته می‌شود و پیشنهادهای لازم در این موردها را به هیات  اداری بیان می‌کنند. در جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی، که به صورت پارلمانی برگزار می‌شود، نماینده‌های هر پایه از بخش پسران و دختران به صورت انتخابی توسط دانش‌آموزان تعیین می‌شود و این نماینده‌ها مشکلات مرتبط به صنف‌های یک پایه را با مسوولان در میان می‌گذارند. در جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی، از مشکل درسی گرفته تا چگونگی ارایه خدمات و مشکلات مربوطه که از نظر دانش‌آموزان در مکان آموزشی مهم به نظر می‌رسد، همه و همه را برای هیات اداری لیسه عنوان می‌‌شوند، سپس بخش‌های مسوول با ارایه  پاسخ‌های مستدل به پرسش‌های دانش‌آموزان ، بعد از بررسی همه جانبه، به موردهای که امکان رسیدگی و عملی شدن دارند، در عملی کردن آن اقدام می‌کنند.

 

احمدعلی حسنی


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn