مناظره‌ی دانش‌آموزی در معرفت برگزار شد

مناظره‌ی دانش‌آموزی در معرفت برگزار شد
زمان 1397/08/03
مکان لیسه‌ی عالی معرفت
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

مناظره‌ی دانش‌آموزی در لیسه‌ی عالی معرفت برگزار شد. این مناظره که به هدف ظرفیت‌سازی در استدلال و بحث دانش‌آموزان راه‌اندازی شده‌بود، روی بی‌انگیزگی و علت آن با میزبانی آصف مهاجر، معاون پرورشی لیسه‌ی عالی معرفت برگزار شد.

در این مناظره دانش‌آموزان از صنف‌های مختلف در یک بررسی رقابتی توسط معاونت پرورشی گزینش شدند و به دو گروه مقابل تقسیم شدند. این دو گروه در مورد علل اجتماعی و فردی «بی‌انگیزگی» بحث کردند. دانش‌آموزانی که در این دور مناظره شرکت کرده‌بودند، علی سینا دانش‌آموز دهم ج، احسان الله دانش‌آموز هشتم ب و قدرت الله دانش‌آموز یازدهم ب از بخش پسران بودند. از بخش دختران، سکینه دانش‌آموز دهم دال، مریم اصغری و بهاره مهری دانش‌آموزان یازدهم ب، مریم شفایی و سکینه دانش‌آموزان دهم دال از شرکت کننده‌های این مناظره بودند.

مناظره‌ی دانش‌آموزی ۱۳۹۷ با شعار «ایستگاه سخن و استدلال دانش‌آموز» برگزار شد که برای دانش‌آموزان فرصت یادگیری و تمرین شیوه‌ی استدلال منطقی و دفاغ از نظریات شان را فراهم می‌کند. در این دور مناظره دانش‌آموزان علل بی‌انگیزگی دانش‌آموزان را هم فردی توصیف کردند و هم اجتماعی. گروهی که ریشه‌های بی‌انگیزگی در فرد را مورد بحث قرار دادند، به این نظر بودند که افراد باید اولویت‌های زندگی شان را بشناسند و برای بهتر کردن امور درسی با موانع گوناگون که باعث بی‌انگیزگی آنها می‌شود، مبارزه کنند. اما گروهی که از ریشه‌های اجتماعی بی‌انگیزگی دفاع می‌کردند به این باور بودند که محیط زندگی برای افراد تاثیر دارد و شیوه‌ی زندگی، به خصوص امور معیشتی در زندگی باعث بالا رفتن انگیزه و یا هم پایین آمدن آن می‌شود.

بحث «بی‌انگیزگی دانش‌آموزان در امور درسی، امر فردی است یا ریشه‌های نهادی و اجتماعی دارد؟» با جمع‌بندی جالب به پایان رسید. در این بحث هم امور اجتماعی مورد بحث قرار گرفت و هم امور فردی در مشخص کردن خط زندگی توسط دانش‌آموزان  را برجسته کردند. مریم شفایی یکی ازاین مناظره‌کننده‌ها به این نظر بود که «من اگر فعلن در صنف خود اول‌نمره نیستم، به این دلیل است که خودم نخواستم اول‌نمره باشم» به گفته‌ی او، وی هرگاه بخواهد که اول‌نمره‌ی صنف خود شود، هیچ‌چیزی مانع این خواستش نمی شود.

قابل یادآوری است که معرفت، به تفکر و قوه‌ی درک بالا و شیوه‌های منطقی استدلال دانش‌آموزان خود با نگاه ویژه کار می‌کند. از این رو قرار است ام‌سال هم‌چنان بهترین سخن‌ران معرفت چندی بعد توسط شورای دانش‌آموزی معرفت نیز معرفی شود.


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page