متن سخن‌رانی انجنیر عباس نویان، رییس هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، در گام چهارم رویای معرفت

متن سخن‌رانی انجنیر عباس نویان، رییس هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، در گام چهارم رویای معرفت
زمان 1397/12/09
مکان لیسه‌ی عالی معرفت
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

به نام خداوند آگاهی، آزادی و برابری

جلالتمآب محترم، جناب استاد دانش، معاون رییس جمهور، جلالتمآب محترم، جناب داکتر میرویس بلخی، وزیر دوست داشتنی و محبوب معارف، همراه عزیزم، جناب حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل، اعضای محترم هیأت مدیره و هیأت اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، استادان گرامی، خانواده‌ها و دوستان عزیزالقدر، دانش آموزان و دانشجویان فرهیخته، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

مسرورم که از مقام ریاست هیأت مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت شما را در همراهی با گام چهارم رویای معرفت خیرمقدم می‌گویم. این همراهی، همراهی در یک نگاه است؛ در یک رویا، در راستای ساختن یک آینده‌ی بهتر که آینده‌ی مشترک همه‌ی ماست.

معرفت، در روشنایی همین نگاه و همین رویای مشترک، از یک نقطه‌ی کوچک، در یک شهر ویرانه‌ی پس از خشونت و نفرت و جنگ، به اینجا رسیده است که نه تنها صدا و پیامش بازتاب جهانی دارد، بلکه از حمایت میلیون‌ها انسان در سراسر جهان برخوردار شده است. در برنامه‌ی امروز با نمونه‌هایی از این جایگاه معرفت در خانواده‌ی جهانی آشنایی بیشتر می‌یابیم و با دیدن تصاویر و شنیدن سخنان این همراهان جهانی خود احساس نیرومندی و باورمندی بیشتر می‌کنیم.

با این وجود، و با یادآوری این دستاورد خوش و فرخنده، با تأسف جای برخی از دوستان و همراهان خوبم در مسیری که معرفت گام برداشته و در روشنایی چراغ معرفت سهم ارزنده داشته اند، خالی است. استاد قسیم اخگر، روحش شاد، به رحمت حق پیوسته است. او از اولین و جدی‌ترین مشعل‌داران معرفت در آغازین گام‌های آن بود. استاد نجیب الله مسافر، حسین هزاره، سلطان علی پیمان و محمد علی بخشی از اعضای موسس و هیأت مدیره‌ی معرفت خارج از کشور تشریف دارند. در عین حال، استاد حفیظ الله ابرم، نجیب الله سروش، سعادت نیا و انور حیدری که خاطره‌های زیبای معرفت با اسم و چهره و ابتکارات و زحمات ایشان بار گرفت، اکنون با ایجاد و مدیریت لیسه‌ی خصوصی پگاه نمونه‌ی خوب و موثری از آموزش و پرورش هدفمند را در کشور عرضه کرده اند. فیلم تاریخچه‌ی معرفت که در آغاز برنامه‌ی امروز پخش شد، چهره‌ها و خاطره‌های جمع کثیری از این عزیزان ما را که در مقام آموزگار، موسس، دانش آموز و خانواده‌ی معرفت سهم ارزشمند داشته اند، در معرض تماشای ما قرار داد. اکنون هم افتخار دارم که دوستانم خوبم، داکتر تیمور شاران، داکتر قاسم وفایی زاده، استاد رضا میرزایی، استاد قنبر علی تابش، داکتر رضا علودال، داکتر انور یوسفی، محمد حسین سرامد، معلم عزیز رویش، انجنیر ضیا ضیایی و رضا کاتب را به عنوان اعضای هیأت مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، در  حفاظت و روشن نگه داشتن مشعل معرفت در کنار خود دارم. اینها همه امانتداران معرفت اند که در مجمع عمومی امسال، برای سه سال بعدی عهده‌دار نظارت بر استفاده‌ی بهتر و موثرتر از سرمایه‌ها و امکانات مادی و معنوی معرفت و مدیریت این نهاد در راستای اهداف و رویاهای بلند آن خواهند بود.

دوستان و همراهان عزیز،

اجازه دهید بگویم که معرفت، همان گونه که محصولی از مشارکت جمعی هزاران فرد در جامعه در حول یک نگاه و یک رویا است، درست به همین دلیل، امانتی از جامعه در دستان تک تک ما نیز محسوب می‌شود. گام چهارم رویای معرفت را «خودآگاهی» نام گذاشته ایم. بخش مهمی از این «خودآگاهی»، آگاهی بر ارزش و امانتی است که به نام «معرفت» در اختیار خود داریم. معرفت «خواست»ی است که به «نگاه» تبدیل شده و اکنون همه‌ی ما، در حال تحقق بخشیدن آن در قالب یک رویای روشن، با اهدافی معین، راهبرد و راهکاری مشخص هستیم.

شعار سال معرفت را در ۱۳۹۸ «خشونت، نه؛ عطوفت، آری» انتخاب کرده ایم. این شعار گام چهارم رویای معرفت در راستای «خودآگاهی» برای ایجاد جامعه‌ی مدنی عاری از فقر و ترس و تحقیر را معنا می‌بخشد. در سال جدید تعلیمی، فضای معرفت، فضایی برای انگیزش و پرورش استعدادهای بزرگ جامعه‌ی ما در راستای خلق تمدنی است که ما آن را شایسته‌ی نسل خود، و نسل خود را شایسته‌ی برخورداری از آن می‌دانیم.

در سال جدید، معرفت گام‌های بلندتری را در راستای ارج‌مندساختن امر آموزش و پرورش در پیش دارد. امروز، در گام چهارم رویای معرفت، از رویاهای روشن و بلندی در سطح وزارت معارف کشور تحت رهبری و مدیریت خلاق و مبتکرانه‌ی جناب داکتر میرویس بلخی، در دانشگاه کابل، تحت رهبری و مدیریت دوست عزیزم، آقای فاروقی و در سطح معاونت ریاست جمهوری، تحت رهبری و مدیریت استاد دانش سخنان امیدبخش و نویددهنده‌ای را خواهیم شنید. با گرفتن این پیام‌های امیدبخش، نه تنها باورمندی ما نسبت به اثرگذاری امر آموزش و پرورشِ هدفمند بیشتر می‌شود، بلکه از فرصت‌ها و امکانات و حمایت‌های بزرگی که در سطح ملی و بین المللی برای کشور ما به ارمغان آمده اند، نیز باخبر و امیدوار می‌شویم.

احساس خرسندی و افتخار دارم که امروز، از مقام ریاست هیأت مدیره‌ی معرفت، به همه‌ی این دوستانم در سه مقام بزرگ و مهم تصمیم‌گیری و رهبری کشور، مخصوصاً در راستای روشن کردن چراغ معرفت و خرد و آگاهی، اعلام کنم که موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، مخصوصاً لیسه‌ی عالی معرفت و مکتب سواد حیاتی معرفت، با تمام امکانات، تجربه‌ها، آموزگاران، دانش‌آموزان و خانواده‌هایی که به این جمع ارزشمند تعلق دارند، آماده‌ی هر نوع همکاری با شما در راستای تحقق بخشیدن رویاهایی است که شما در مقام رهبری و مدیریت کلان کشور، برای داشتن یک جامعه‌ی مدنیِ عاری از فقر و ترس و تحقیر مطرح کرده اید. معرفت با کمال افتخار حاضر است که برای تحقق بخشیدن و عملی ساختن رویاهای بلندی که با ابتکار و خلاقیت شما در عرصه‌ی اصلاح نظام آموزش و پرورش کشور مطرح شده است، هرگونه مسوولیتی را که به این نهاد بسپارید، صمیمانه متقبل شود و در راستای انجام این مسوولیت، گام بردارد. می‌دانم که معرفت، به همان میزان که محصول و ثمره‌ی مبارکی از نظام آموزش و پرورش کشور است، وظایف و مسوولیت‌های سنگین‌تری را که از این نهاد آموزشی توقع می‌رود، نیز در برابر خود دارد. ما حاضریم این وظایف و مسوولیت‌ها را متقبل شویم.

دستان ما هدیه‌های ما در گام چهارم رویای معرفت برای شماست.

از خداوند برای شما، برای همکاران و همراهان عزیزم در معرفت، روز خوش، سال خوش، و لحظه‌های سرشار از رویا و امید و باور استدعا دارم.

موفق و کامگار باشید.

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page