اولین دور جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی برگزار شد

اولین دور جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی برگزار شد
زمان 1397/03/16
مکان لیسه‌ی عالی معرفت
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

اولین دور جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزیِ ۱۳۹۷ در لیسه‌ی عالی معرفت برگزار شد. این جلسه که در ۱۵ و ۱۶ جوزا- روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه- در ادیتوریم فرانسیس دوسوزا برگزار شده بود، با ارایه‌ی گزارشهای اختصاصی که شامل مشکلات و پیشنهادهای دانش‌آموزان بود، در حضور معلمان، مسوولان اداری معرفت و تعدادی از دانشآموزان برای دو روز دوام یافت، سرانجام روز  چهار‌شنبه با پاسخگویی مسوولان اداری مکتب به دانش‌آموزان، به پایان رسید.

آصف مهاجر معاون پرورشی لیسه‌ی عالی معرفت، هدف از برگزاری جلسه‌ی پارلمانی را فرصت مشارکت نهادی دانش‌آموزان توصیف کرد و خاطر نشان ساخت که آموزش و پرورش در لیسه‌ی عالی معرفت، به هدف ارتقای تمامی جنبه‌ها در لیسه‌ی عالی معرفت دنبال می‌شود. او اضافه کرد که به لحاظ تربیتی، ما به دنبال تربیت و پرورش شهروندان فعال و مطلوب هستیم، به گونهای که تربیت شدههای معرفت به افراد موثر و تاثیرگذار وارد جامعه شوند تا در بهود وضعیت اجتماعیشان نقش موثر ایفا کنند؛ بنابراین، مشارکت یکی از ویژگیهای برجسته شهروندان فعال است.

محمدحسین سرامد، رییس اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، برگزاری جلسه‌ی پارلمان دانش‌آموزی را نشانه‌ی سطح بالای آموزش در معرفت عنوان کرد و از رسیدگی به اموری که در توان هیات اجرایی در موسسه‌ی ارتقای ظرفیت معرفت است، خبر داد. آقای سرامد گفت: بدون شک برگزاری جلسه‌های این چنینی که توسط دانش‌آموزان برای بیان مشکلات و پیشنهادهای امور درسی شان است، نشان از حساسیت در امور دانش‌آموزی و آموزش و پرورش است و ما تا اندازه‌ای که در توان ما باشد، به مشکلات و پیشنهادهای دانش‌آموزان رسیدگی می‌کنیم. در ادامه آقای سرامد تاکید کرد نفس برگزاری چنین برنامه‌هایی باعث می‌شود، دانش‌آموزان با روحیه‌ی پرسش‌گری پرورش یابد. وی اضافه کرد: بدون شک ارایه‌ی پیشنهاد از طرف دانش‌آموز برای مسوولان اجرایی، راه‌گشاست و این در روند تکامل و بهترسازی امور آموزش و پرورش برای همه‌ی ما سهولت ایجاد می‌کند.

انور آسایی مدیر لیسه‌ی عالی معرفت، ضمن قدردانی از مسوولان برگزاری اولین جلسه‌ی پارلمانی امسال، از حساسیت‌های که در بیرون از معرفت نسبت به معرفت خلق می‌شود سخن گفت و خاطر نشان ساخت که در وضعیت کنونی، دانش‌آموز معرفت باید در راستای تقویت روحیه‌ی معرفت پروری و از بین بردن شایعات نا مناسب، اقدام کند. ایشان افزود: هرچند که وضعیت کلی چندان رضایت‌بخش نیست؛ اما باید هشیار باشیم و بشناسیم، تا راه معرفت توسط اوضاع نا مناسب کلی، ناهموار نشود. ایشان می‌گوید که معرفت در چنین وضعیتی مثل همیشه در پیش‌برد امور آموزشی بدون هیچ نوع توقفی، به راه خویش ادامه می‌دهد.

جلسه‌ی پارلمانی که با مدیریت معاونت پرورشی، توسط شورای دانش‌آموزی همه‌ساله دوبار برگزار می‌شود، فرصتی‌ست برای نظردهی دانش‌آموزان در مورد فعالیت‌های آموزشی و خدماتی که در معرفت برای دانش‌آموزان ارایه می‌شود. در جلسه‌ی پارلمانی، از صنف اول گرفته، تا صنف دوازدهم دختران و پسران، در وقت‌ تعیین شده، وضعیت عمومی معرفت را بررسی کرده، مشکلات و پیشنهادهای خود را در روزهای جلسه‌ی پارلمانی در حضور هیات اداری و استادان لیسه‌ی عالی معرفت ارایه می‌کنند. در این جلسه از هر پایه، توسط دانش‌آموزان یک نماینده انتخاب می‌شود و نماینده‌ی هر پایه انتقادات و پیشنهادهای پایه‌های مربوطه را بازگو می‌کنند. در ختم جلسه‌ی پارلمانی، هیات اداری لیسه و استادان در حضور نماینده‌ها، سر گروه و سرتیم‌های صنف‌ها به پاسخ‌گویی می‌پردازند. همچنان بعد از ختم جلسه‌ی دو روزه‌ی پارلمانی، تمامی اظهارات دانش‌آموزان توسط معاونت پرورشی مکتوب شده، به بخش‌های اجرایی مربوطه ارسال می‌شود. بخش‌های مربوطه، بعد از بررسی همه‌جانبه، به پیشنهادهای دانش‌آموزان ترتیب اثر می‌دهند و به مشکلات موجود رسیدگی می‌کنند.

قابل یادآوری است که سالانه در دو دور، جلسههای پارلمانی برگزار میشود. جلسهی که برگزار شده بود مربوط به ترم اول آموزشی است و قرار است که بعد ترم دوم سال آموزشی، دور دوم جلسه پارلمانی نیز برگزار شود.

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page