چهارمین گام رویای معرفت برداشته شد

چهارمین گام رویای معرفت برداشته شد
زمان 1397/12/09
مکان لیسه‌ی عالی معرفت
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

گام چهارمِ «رویای معرفت» تحت عنوان «خودآگاهی»، پنج‌شنبه ۹ حوت ۱۳۹۷ برداشته شد. در برنامه‌ای که به همین مناسبت در ادیتوریم فرانسیس‌دوسوزا با حضورداشت رییس و اعضای هیأت مدیره و هیأت اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، سرور دانش، معاون ریاست‌جمهوری، حمیدالله فاروقی، رییس دانش‌گاه کابل، آموزگاران و دانش‌آموزان معرفت، جمع کثیری از فرهنگیان، فعالین مدنی و خانواده‌های دانش‌آموزان برگزار شد، نخست فیلم تاریخچه‌ی معرفت روی پرده رفت و پس از آن، برنامه با قرائت آیاتی از قرآن‌کریم، پخش سرود ملی، سخنان انجنیر عباس نویان، رییس هیأت مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، سخنان رییس دانشگاه کابل و معاون دوم رییس جمهوری، ترانه‌هایی از گروه سا و نمایشی ورزشی از مدرسه‌ی شائولین معرفت ادامه یافت.
آقای نویان در سخنان خود حضور اشتراک‌کنندگان برنامه را خیر مقدم گفت و از همراهی آنان در گام چهارم رویای معرفت به عنوان «همراهی در یک نگاه» و همراهی «در یک رویا برای ساختن آینده‌ی بهتر که آینده‌ی مشترک همه‌ی ماست» تقدیر کرد.
آقای نویان افزود: «معرفت، در روشنایی همین نگاه و همین رویای مشترک، از یک نقطه‌ی کوچک، در یک شهر ویرانه‌ی پس از خشونت و نفرت و جنگ، به اینجا رسیده است که نه تنها صدا و پیامش بازتاب جهانی دارد، بلکه از حمایت میلیون‌ها انسان در سراسر جهان برخوردار شده است. در برنامه‌ی امروز با نمونه‌هایی از این جایگاه معرفت در خانواده‌ی جهانی آشنایی بیشتر می‌یابیم و با دیدن تصاویر و شنیدن سخنان این همراهان جهانی خود احساس نیرومندی و باورمندی بیشتر می‌کنیم.»
آقای نویان در بخشی از سخنان خود با گرامی‌داشت خاطره و نقش شخصیت‌های فرزانه‌ای که در روشن کردن مشعل معرفت نقشی بنیادی داشته اند، از استاد قسیم اخگر به عنوان یکی از «اولین و جدی‌ترین مشعل‌داران معرفت در آغازین گام‌های آن» یاد کرد. وی همچنین از استاد نجیب‌الله مسافر، حسین هزاره، سلطان‌علی پیمان و محمدعلی بخشی به عنوان اعضای موسس و هیأت مدیره‌ی معرفت یاد کرد که اکنون خارج از کشور تشریف دارند. وی به صورت مشخص از نقش استاد حفیظ الله ابرم، نجیب الله سروش، سعادت نیا و انور حیدری تقدیر کرد که «خاطره‌های زیبای معرفت با اسم و چهره و ابتکارات و زحمات آنان بار گرفت» و گفت که این عزیزان «اکنون با ایجاد و مدیریت لیسه‌ی خصوصی پگاه نمونه‌ی خوب و موثری از آموزش و پرورش هدفمند را در کشور عرضه کرده اند».
آقای نویان از اعضای کنونی هیأت مدیره که عبارت اند از داکتر تیمور شاران، داکتر قاسم وفایی زاده، استاد رضا میرزایی، استاد قنبر علی تابش، داکتر رضا علودال، داکتر انور یوسفی، محمد حسین سرامد، معلم عزیز رویش، انجنیر ضیا ضیایی و رضا کاتب استند، به عنوان «امانت‌داران معرفت» یاد کرد که به گفته‌ی ایشان اینان «در مجمع عمومی امسال، برای سه سال بعدی عهده‌دار نظارت بر استفاده‌ی بهتر و موثرتر از سرمایه‌ها و امکانات مادی و معنوی معرفت و مدیریت این نهاد در راستای اهداف و رویاهای بلند آن خواهند بود».
رییس هیأت مدیره‌ی معرفت، با اشاره به عنوان «خودآگاهی» در گام چهارم «رویای معرفت» گفت که «بخش مهمی از این «خودآگاهی»، آگاهی بر ارزش و امانتی است که به نام «معرفت» در اختیار خود داریم». وی از شعار معرفت در سال ۱۳۹۸ که عبارت است از «خشونت، نه؛ عطوفت، آری» است، به عنوان معنابخش گام چهارم رویای معرفت یاد کرد و گفت: «در سال جدید تعلیمی، فضای معرفت، فضایی برای انگیزش و پرورش استعدادهای بزرگ جامعه‌ی ما در راستای خلق تمدنی است که ما آن را شایسته‌ی نسل خود، و نسل خود را شایسته‌ی برخورداری از آن می‌دانیم.»
آقای نویان در قسمت آخر سخنان خود با ارج‌گذاری به ابتکارات ارزنده‌ی وزارت معارف در راستای اصلاح نظام معارف کشور، آمادگی معرفت برای عهده‌دار شدن هرگونه مسوولیت برای تحقق رویاهای وزارت معارف را اعلام کرد و گفت: «معرفت، به همان میزان که محصول و ثمره‌ی مبارکی از نظام آموزش و پرورش کشور است، وظایف و مسوولیت‌های سنگین‌تری را که از این نهاد آموزشی توقع می‌رود، نیز در برابر خود دارد» می‌پذیرد.
حمیدالله فاروقی، رییس دانش‌گاه کابل، با اظهار شادمانی از حضور در برنامه‌ی رویای معرفت از معرفت به عنوان «یک نهاد پیش‌کسوت آموزشی در کشور» یاد کرد و گفت که «کار معرفت کیفیت محور بوده که از این بابت تا کنون برای افغانستان افتخارات زیادی به ارمغان آورده‌است.» آقای فاروقی گفت: «من به نمایندگی از نهاد تحصیلات عالی کشور به خاطر فارغان خوب و با کیفیت معرفت که در سطح تحصیلات عالی کشور در دانش‌گاه‌ها معرفی کرده‌است، کار معرفت را قابل تمجید می‌دانم و از دست‌اندرکاران معرفت به خاطر کارهای شایسته‌ی شان در بخش فرهنگی و آموزشی سپاس‌گزاری می‌کنم». وی در سخنان خود از چهره‌هایی در معرفت یاد و تقدیر کرد که وی با آن‌ها آشنایی شخصی دارد و نقش و سهم آنان در مدیریت معرفت را شایسته‌ی ارج گذاری می‌داند.
سرور دانش، معاون ریاست‌جمهوری، با تأکید بر رابطه‌ی فرهنگ و سیاست، از سیاست به عنوان محصول و ثمره‌ی فرهنگ یاد کرد و سیاست ناکام را محصول فرهنگی یاد کرد که چنان ثمره‌ای را به جامعه تحویل داده است. وی با یادآوری از نقش اثرگذار معرفت در ایجاد تحول فرهنگی در جامعه، از آرمان‌های فرهنگی و عدالت‌محور استاد عبدال علی مزاری یاد کرد و گفت که «جمعی از تاسیس‌کنندگان مکتب معرفت شاگردان مستقیم فرهنگی استادِ شهید مزاری بوده‌اند». وی از حضور در معرفت اظهار خرسندی نموده، رشد اثرگذاری چشم‌گیر معرفت را مایه‌ی خوشحالی خواند و از آن به عنوان یک «الگوی مثبت در کشور نه تنها برای معارف بلکه برای همه‌ی مردم» یادآوری کرد. وی افزود: «معرفت از روز تاسیس که یک نهال نورسته بود تا کنون به درخت پر ثمر تبدیل شده‌ است که مراحلی زیادی پشت سرگذرانده و «نه تنها به یک کانون آموزشی معتبر در افغانستان تبدیل شده‌ است، بلکه به عنوان یک الگوی فرهنگی در سطح کشور نیز به شمار می‌رود.»
معاون رییس جمهوری با شرح برخی از آفت‌های سیاسی که دامن‌گیر جامعه است، بر ضرورت کار مدنی تأکید کرد و پرهیز از خشونت و نفرت و افراطیت را از ضرورت‌های اساسی جامعه‌ی امروزی خواند و گفت که باید نهال فرهنگی خوب و ثمربخش را در کشور آب‌یاری کنیم.
قرار بود در گام چهارم رویای معرفت، فرانسیس‌دوسوزا رییس اسبق مجلس اعیان بریتانیا نیز حضور داشته ‌باشد؛ اما وی با ارسال پیامی به اهالی معرفت، از مشکلاتی یاد کرده است که باعث شدند وی نتواند در این محفل حضور یابد. وی در قسمتی از پیام خود معرفت را به عنوان «مشعل پرنوری» یاد می کند که «به روشنی در افغانستان و به تدریج در سراسر جهان می‌درخشد.» وی در قسمتی دیگر از پیام خود می‌نویسد که «با هر سال جدید، شما گامی را به پیش بر می‌دارید که معرفت را به یک موفقیت بزرگ و چشم‌گیر تبدیل می‌کند». او می‌گوید که «مهم نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، معرفت نسلی از رهبران آینده را برای یک افغانستان صلح‌آمیز و خوش‌بخت پرورش داده است». وی پیام خود را با اظهار افتخار از تعلق به معرفت و تأکید بر حمایت از تلاش‌های اصلاح‌گرانه‌ی این نهاد به پایان می‌رساند.
قابل یادآوری است که جشن رویای معرفت یکی از چهار برنامه‌ی بزرگی است که همه ساله به صورت رسمی در معرفت برگزار می‌شود و در آن هر سال یک گام جدید در راستای تحقق رویاهای معرفت و برنامه‌ی راهبردی ده ساله‌ی آن برداشته می‌شود. اعلام برنامه‌ی راهبردی ده‌ساله‌ی معرفت، افتتاح ادیتوریم فرانسیس‌دوسوزا، موسیقایی‌سازی آموزش پایه از گام‌های اول تا سوم رویای معرفت بوده که امسال با «خودآگاهی» به گام چهارم رسیده است.

احمدعلی حسنی

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page