سومین گام «رویای معرفت» برداشته شد

سومین گام «رویای معرفت» برداشته شد
زمان 1396/12/15
مکان لیسه‌ی عالی معرفت-ایدتوریم فرانسیس دوسوزا
برگزار کننده موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت

توضیحات:

برنامه‌ی رویای معرفت-گام سوم، برگزار شد. این برنامه روز سه‌شنبه، ۱۵ حوت ۱۳۹۶ با شعار «آموزش خلاق» و «موسیقایی‌سازی آموزش پایه»، در لیسه‌ی عالی معرفت- ایدیتوریم فرانسیس دوسوزا برگزار شد.

برنامه‌ی رویای معرفت-گام سوم توسط شورای دانش‌آموزی، با همکاری و مدیریت ریاست اجرایی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت و معاونت پرورشی لیسه‌ی عالی معرفت برگزار شد. در این برنامه، هر ساله تازه‌ترین برنامه‌های آموزشی که جزو هدف‌های‌ استراتیژیک موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت است، بیان می‌شود. برنامه‌ی رویای معرفت-گام سوم، با موسیقی و سخن‌رانی همراه بود که محور اصلی این برنامه را آموزش خلاق و موسیقایی‌سازی آموزش پایه به عنوان سومین گام استراتژیک معرفت تشکیل می‌داد. آموزش خلاق و موسیقایی‌سازی آموزش پایه با هم‌کاری داکتر سمیع حامد، در معرفت راه‌اندازی شده‌است که براساس این روش، درس‌های پایه‌ای در مکتب را در قالب موسیقی قابل آموزش و یادگیری کرده‌است.

داکتر سمیع حامد، به عنوان مهمان ویژه‌ی برنامه‌ی گام سوم رویای معرفت و اجرا کننده‌ی طرح موسیقایی‌سازی آموزش پایه در معرفت، هدف از ایجاد این شیوه در آموزش را، «شعور انگیز» و «شور انگیز» کردن آموزش برای کودکان عنوان کرد که به گفته‌ی ایشان، این شیوه، درس‌های دوره‌ی پایه را با تفریح و ورزش همراه می‌کند که باعث ایجاد شور و علاقه‌ی یادگیری بیشتر در کودکان به صورت خلاقانه می‌شود.

سمیع حامد یادآور شد که خلاقیت یک مفهوم است، اما وقتی آموزش را موسیقایی می‌سازیم، گامی عملی در راستای نهادینه‌سازی آموزش خلاق است. او تأکید کرد که روش قدیمی و  سنتی بودن سیستم فعلی آموزشی در کشور، دانش‌آموزان را شبیه روباط می‌سازند و دانش‌آموزان به شکل طوطی‌وار کلمات را یاد می‌گیرند. ایشان برای وضاحت این سیستم می‌گوید: برای مثال، در آموزش سنتی و کلاسیک، آدم‌ها در حوض خالی آب بازی یاد می‌گیرند؛ اما در آموزش خلاق کوشش می‌شود که حوض نباشد، چوکات حوض هم نباشد، فقط آب باشد. وی اضافه می‌کند که این نوع از آموزش مبتنی بر دوستی و خلاقیت میان معلم و دانش‌آموز است. ایشان در ادامه می‌افزاید که مکتب جای شکوفایی استعدادها از طریق پرسش و پاسخ‌های خلاقانه است. وی اظهار می‌دارد: مکتبی که سوال کردن را به دانش آموز یاد ندهد، هر قدر که درجه‌ی تحصیلی دانش‌آموزان بالا رود، دانش‌مند نمی‌شود، اگر هم دانش‌مند شود، دانش‌مند احمق می‌شود. ایشان می‌گوید که نام این گونه دانش‌مند را دانش‌مند نه، بلکه «دانش‌بند» گذاشته است. وی هم‌چنان افزود که آموزش خلاق باعث کلید خوردن تفکر انتقادی می‌شود.

سمیع حامد برای توضیح آموزش خلاق، پارچه‌ی تمثیلیِ توسط دو ممثل  به اجرا گذاشت که در آن از بی‌سوادی و کسب معلومات  از کتاب‌ها به صورت یک‌جانبه حکایت می‌کرد. وی ضمن وضاحت بر تمثیل، تفاوت برداشت علمی و برداشت هنری را واضح کرد و گفت که در برداشت علمی ما با واقعیت اصلی یک شی سروکار داریم، در صورتی که در واقعیت هنری یک شی، از آن شی می‌توانیم استفاده‌های دیگری به صورت خلاقانه نیز بکنیم. در ادامه یکی از آهنگ‌های که در قالب آموزش خلاق در رابطه به فراگیری ضرب‌زبانی، توسط ایشان تهیه شده‌بود، توسط گروه ترانه‌ی اصول صنفی معرفت اجرا شد.

قنبرعلی تابش، عضو هیات مدیره‌ی موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، به تشریح دیدگاه اساسی در معرفت پرداخت و در نخست یادآور شد که رویاهای معرفت از جنس حقیقت و رنگ واقعیت است. وی اضافه کرد: این رویاهای علمی و اکادمیک که در معرفت دنبال می‌شود باید در سرزمینی به نام افغانستان محقق شود و اگر ما بخواهیم به توسعه‌ی پایدار در این سر زمین دست یابیم بایستی به صورت همگانی این رویاها را دنبال کنیم. آقای تابش خاطر نشان کرد: ما در معرفت در پی آنیم که برنامه‌های آموزشی در معرفت را با معیارهای علمی و جهانی دنبال کنیم.

آقای تابش، برای بیان چشم‌انداز معرفت به تشریح تعریف سواد از دید یونسکو پرداخت و اظهار خرسندی کرد که فعالیت‌های معرفت در راستای آموزش نوین، در خدمت نسل جدید قرار دارد. وی علاوه کرد: با یک نگاه تطبیقی به تعریف‌های یونسکو از سواد، خیلی از مصداق‌های عملی فراگیری سواد در معرفت را می‌توان به خوبی دید که به گفته‌ی ایشان، آموزش کمپیوتر، زبان‌های خارجی، آموزش موسیقی و… را می‌توان هم‌ردیف تعریف جدید یونسکو از سواد قرار داد که در معرفت به صورت اساسی دنبال می‌شود. وی هم‌چنان نشانه‌های با سوادی یک فرد عصر حاضر را ملزم به تغییرات روزافزون تکنولوژی و ارتباطات در جهان کنونی توصیف کرد و گفت: در تعریف‌های چند سال پیش سازمان یونسکو، کسی با سواد گفته می‌شد که توانایی خواندن و نوشتن داشت؛ اما حالا، کسی که تنها می‌تواند بخواند و بنویسد، با سواد نیست. آقای تابش نظر به تعریف یونسکو، کسانی که مدرک تحصیلی دانشگاهی دارد و ضمن آشنایی با کمپیوتر و بلدیت با زبان‌های خارجی را نشانه‌ی با سواد بودن از نظر یونسکو نمی‌داند. وی علاوه می‌کند که برای باسواد بودن در عصر حاضر، علاوه بر نشانه‌های اولیه‌ی تعریف از سواد، حالا کسی با سواد است که سواد عاطفی؛ یعنی داشتن توانایی ارتباط با دوستان خانواده، سواد ارتباطی؛ یعنی توانایی ایجاد ارتباط درست با دیگران و دانستن آداب اجتماعی، سواد تحلیلی؛ یعنی توان شناخت، سواد نژادی و قومی؛ یعنی توانایی شناخت تمام افراد ساکن در یک کشور که همه شایسته‌ی احترام است، سواد علمی؛ یعنی توانایی ایستادگی دربرابر مشکلات و حل آن با استفاده از عقل و دانش، سواد رسانه‌ای؛ یعنی توانایی تشخیص رسانه‌ی معتبر، سواد مالی؛ یعنی توان‌مندی در درامد و مصرف، سواد تربیتی، سواد سلامتی؛ یعنی توانایی ایجاد فضای سالم، سواد بوم شناختی؛ یعنی دانستن راه‌های حفظ محیط‌زیست و… و سواد انرژی است که به گفته‌ی آقای تابش، گام‌های اولیه در راستای رسیدن به این ویژگی‌های سواد، در معرفت برداشته شده است. وی گفت که هدف از آموزش توان‌مندسازی انسان است که هم برای خودش و هم برای جامعه مفید باشد. وی هم‌چنان تاکید کرد که در معرفت آموزش مبتنی بر دوستی و عشق و نوع‌دوستی است.

در ادامه عزیز رویش از وجه مثبت و کارایی رویا در انسان‌ها سخن گفت و داکتر سمیع حامد را یکی از افرادی خطاب کرد که باعث شده‌است وی داشتن رویا در زندگی را به خوبی درک کند. آقای رویش داشتن رویا را با خیال‌پردازی‌های غیر قابل دست‌یابی متفاوت می‌گوید و وضاحت می‌دهد که رویا به نشانه‌ای در زندگی گفته می‌شود که بودن انسان در هستی را معنا می‌کند. به گفته‌ی ایشان “وقتی «نگاه» شعاع بودن انسان در «هستی» است و اگر «هستی» هرآنچه هست باشد، نیاز به یک مدرک دارد و آن مدرک «من» هستم که این «من» صاحب خواست می‌شود-خواست مشخص و روشن به نام رویا.” وی اضافه می‌کند که رویای «من» جامعه‌ی انسانی‌ست که در آن انسان به عنوان انسان حرمت داشته باشد. ایشان با توجه به ارزش معرفت و پیش‌رفت اساسی در امور آموزش و ساختن جامعه‌ی انسانی، معرفت را به عنوان بستر مناسب برای کاشتن بذر این رویا می‌خواند و اظهار می‌دارد که گذشته‌های سختی تاریخ معرفت را به اینجا رسانده‌است.

آقای رویش با توجه به داشتن رویا در انسان، همه چیز را در خدمت انسان یا همان «من» می‌خواند و اضافه می‌کند که با داشتن این نگاه، همه‌چیز در خدمت «من» است. وی می‌گوید که اگر انسان رویا نداشته‌باشد، خواست روشن و مشخص ندارد و هرچه باشد، انسان نیست. به باور ایشان، انسان «یک من مستقل آگاه» است که از تمام موجودات دیگر متمایز می‌شود.

در برنامه‌ی رویای معرفت-گام سوم، برای ارج‌گذاری به همکاری‌های داکتر سمیع حامد با معرفت، از طرف ریاست موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت، لوح مشاور افتخاری در امور آموزشی و فرهنگی، توسط محمدحسین سرامد به داکتر سمیع حامد اهدا شد.

هم‌چنان در ادامه‌ی همکاری‌های داکتر سمیع حامد با معرفت، گروه موسیقی«سا» نیز در معرفت افتتاح شد. این گروه تحت نظر داکتر سمیع حامد با همکاری شریف ساحل، آواز خوان و عصمت نثار استاد موسیقی در معرفت، راه‌اندازی شده است که اعضای این گروه را دانش‌آموزان معرفت تشکیل می‌دهد. گروه موسیقی« سا» گروه مستقل است که با رویکرد آموزشی و فرهنگی به هنر موسیقی می‌پردازد.

برنامه‌ی رویای معرفت همه‌ساله با دید خلاقانه‌ی آموزش و پرورش در لیسه‌ی عالی معرفت برگزار می‌شود که آموزش خلاق و طرح موسیقایی‌سازی آموزش پایه به عنوان اصلی‌ترین گام در سومین دور رویای معرفت برداشته شد.

احمدعلی حسنی


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page