شب امتحان و یک ترم آسوده خیالی…! (۴)

شب امتحان و یک ترم آسوده خیالی…! (۴)

انور آسایی، مدیر لیسه‌ی عالی معرفت

۲۹ سرطان ۱۳۹۸

295 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

ج: اولویت‌ها یادمان نرود، آن‌چه قراراست در یک برنامه‌ریزی برای مدیریت زمان اتفاق بیافتد، همه‌شان دارای ارزش یک‌سان نیستند، مثلن در ایام امتحانات اولویت رفتن به یک عروسی با خواندن درس ریاضی برای امتحان یکسان نیست. پر واضح است که امتحان ریاضی دارای ارزش حیاتی‌تر است تا رفتن به عروسی یک دوست، چون امتحان ریاضی ماحصلِ یک ترم زحمت شما را به دستتان می‌دهد و در دوام آن آینده‌ی شما با این امتحانات رقم می‌خورد. پس در برنامه‌ریزی‌های‌مان به اولویت‌بندی‌ها به دقت توجه کنیم و بر اساس اولویت‌ها لیست‌ِمان را تهیه کنیم.

د: اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان در نظر بگیریم، آشکار است که در مدیریت زمان ما از ثانیه ثانیه وقت خود استفاده بهینه می‌کنیم اما این به ‌آن معنا نیست که خود را محصور در خانه‌های جدول زمان‌بندی فعالیت‌هایمان کنیم تا جایی‌که فرصت تنفس را نیز از ما بگیرد، از سوی دیگر ممکن است در زندگی اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی‌ای بیافتد که نیاز داشته‌باشیم کمی با برنامه‌ریزی‌مان کنار بیاییم و به ندرت از چارچوب تهیه شده خارج شویم.

ل: تهیه برنامه‌ی منعطف، یکی از ویژه‌گی‌های برنامه‌ریزی خوب قابلیت انعطاف آن است. بر اساس این بند، فرد برنامه‌اش را طوری تهیه می‌کند که اگر اتفاق غیر‌قابل پیش‌بینی رخ داد بتواند فعالیت‌ها را جا به جا کند، یا اولویت‌های خود را بر اساس زمان تغییر دهد. فکر کنید در جریان امتحانات خدای ناکرده بیمار می‌شوید، بین حضور در جلسه‌ی امتحان و سلامتی اولویت با سلامتی شماست، بنابراین؛ مراجعه‌ی به پزشک برای رفع بیماری اولویت بیشتری نسبت به حضور در امتحان دارد، البته ناگفته پیداست دانش‌آموزانی هستند که برای گریز و خریدِ وقت از ترفند مراجعه به پزشک استفاده می‌کنند و در امتحان خود غیرحاضر می‌شوند که در این صورت دو پیامد منفی منتظر آنان است، اولن فضای اعتباری را بین اولیای مکتب و دانش‌آموزان از بین می‌برند و ثانین هیچ ضمانتی وجود ندارد که در امتحان جبرانی بتوانند نمره‌ی بهتری کسب کنند، بنابراین؛ نیاز است برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان از ابتدای سال تنظیم شود تا به چنین مساله‌ای برخورد نکنند.

ت: جدول برنامه‌ها نصب العین باشد، اکثر دانش‌آموزان دارای اتاق مطالعه در منزل و محل سکونت‌شان هستند. باید برنامه‌ی روزانه‌شان در جایی نصب شود تا در چشم‌شان باشد و همیشه آن را ببینند. این امر باعث می‌شود تا در ذهن آنان نوعی پاسخ‌گویی به محرکی به نام برنامه‌ی روزانه، هفتگی و … خلق شود و به طور ناخود‌آگاه بدن آمادگی پاسخ را پیدا می‌کند و پای‌بندی به برنامه عادت‌شان می‌شود.

ادامه دارد …


نظر شما چیست؟