اهمیت بازی برای کودکان

اهمیت بازی برای کودکان

مرضیه احمدی، عضو هیات داوران هفته‌نامه‌ی آیینه‌ی معرفت

۱۶ عقرب ۱۳۹۸

609 بار


این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Print this page

مرضیه احمدی

دنیای کودکان سرشار از عشق، عاطفه، شور و هیجان و احساسات قشنگ با شگردها و رمز و رازهای فراوان است که باشناخت عمیق این عوامل می‌توان زیر بنایی برای شکل‌گیری شخصیت سالم کودکان فراهم کرد.

بازی یکی از این فعالیت‌هاست که بخش انکارناپذیر روند رشد کودک محسوب می‌شود که اثرات سازنده و مفید آن را نمی‌توان انکار کرد. داکتر محمد جواد قاسم‌زاده یکی از روان‌شناسان کودک در این زمینه معتقد است که “بازی عبارت از هر گونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدف‌دار است که به صورت فردی یا گروهی انجام شده و باعث کسب لذت و برآورده شدن نیاز کودک می شود.” هم‌چنان روان‌شناسان و جامعه‌شناسان براین باورند که بازی در سال‌های اولیه برای کودک بسیار حیاتی است و به جز پدیدآوردن شادی، برای رشد جسمی و روان شناختی کودک اهمیت ویژه‌ای دارد.

در زندگی امروزی گاه‌گاهی بعضی از رفتارهای بزرگ‌سالان، تاثیرات مخربی را در کودکان گذاشته و باعث دل‌شکستگی کودکان می شود. حتما برای شما اتفاق افتاده که از بازی ها و سر و صداهای کودکان آزرده شوید و با جملاتی ناراحت‌کننده آنان را سرکوب کنید. شاید به نظر والدین بازی یک فعالیت ساده باشد، در حالی‌که بازی برای کودکان بسیار ارزش‌مند است و باعث می‌شود که کودکان با انجام بازی‌ها شاداب‌تر به نظر بیایند. هرچند ما اگر متوجه نباشیم، آنان در هنگام بازی هنرمندانه، با دقت و ظرافت‌های خاصی به تقلید از رفتار بزرگان و شخصیت‌های مورد علاقه‌ی خود می‌پردازند و به این ترتیب روش های برخورد با دیگران را این‌گونه می‌آموزند. شما به خوبی متوجه خواهید شد که این حرکات، سخنان و رفتارها نشان دهنده‌ی حالت خشم، حسادت، کینه و دشمنی و هم‌دلی، دوستی، مهربانی و… است که والدین و معلمان را در شناخت تفاوت‌های فردی آنان کمک می‌کنند. از پیامدهای دیگر بازی، رشد و انکشاف حس خلاقیت و قوه‌ی تخیل، ابتکار و شکوفا شدن استعدادها در کودکان است که کودک در می‌یابد، چگونه به کشف عوامل جدید بپردازد و برای رسیدن به خواسته‌هایش چه راه‌هایی بپیماید.

بر همگان هویداست که بازی یک فعالیت لذت‌بخش همراه با هیجان است که اثرپذیری مثبت و سازنده‌ی آن در آموزش و یادگیری رفتارهای اجتماعی کاملن با اهمیت است. همچنان آنها در حین بازی با دوستان خود ارتباط برقرار کرده و راه تعامل، هم‌یاری و هم‌کاری در اجتماع را  با مشارکت در بازی‌های گروهی و پیدا کردن دوستان جدید بهتر فرا می‌گیرند.

با توجه به احتیاط و توجه لازم به فرایند رشد کودکان تان، به کودکان تان از بدی بازی و اشتراک در بازی‌های گروهی در جمع کودکان، با آنها مخالفت نکنید. اگر احساس می‌کنید که کودک دچار کمبودی اعتماد است و به نحوی از اشتراک در بازی با هم‌سن و سالانش می‌ترسد، برای آنها برنامه‌ای بسنجید و در کارهای گروهی تشویق شان کنید. همان‌طوری که در بالا گفتیم، رفتار اجتماعی انسان‌ها از زمان آغاز فرایند بزرگ شدن شکل می‌گیرد و تا سن بلوغ به پایه‌ی اکمال می‌ رسد و کودک در این موقع است که شخصیت ثابت خود را در مواجهه با اصول اجتماعی شناسایی کرده و طبق آن به عمل‌کردهای بعدی در زندگی خود آماده می‌شود. هم‌چنان قابل یادآوری‌ست که بازی در کودکان به نحوی شناسایی محدودیت‌ها و دور کردن ترس‌های بی‌مورد در زندگی کودک است. پس این‌که چه بازی باید کودکان انجام دهند، شما به آن نظارت داشته‌باشید؛ اما هرگز کودک تان را از بازی کردن منع نکنید که آینده‌ی ناسالم، کم‌رو و خجالتی و ضعف در تصمیم‌گیرها و مدیریت زندگی در آینده برایشان پیش خواهد آمد.


نظر شما چیست؟